Po co nam Rada Gminy?

Po co nam Rada Gminy?

Niespełna tydzień pozostał do Wyborów Samorządowych. 21 października, w lokalach wyborczych zlokalizowanych na terenie całego powiatu lublinieckiego wybierzemy członków Rad Gmin i Powiatu, a także Burmistrzów i Wójtów. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje dotyczące tych urzędów. Rozpoczynamy od Rady Gminy.

Jest to organ stanowiący i kontrolny gminy. W gminach liczących sobie do 20 tys. mieszkańców rada wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych. Nowa kadencja Rad Gmin będzie trwać 5 lat, licząc od dnia wyboru (w latach 1990–2017 trwała 4 lata).

Na czele Rady Gminy stoi Przewodniczący oraz, w liczbie od 1 do 3, Wiceprzewodniczący. Rady Gminy kształtują wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Rada gminy ze swojego grona może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania oraz skład osobowy, np: komisja budżetu, gospodarki czy społeczna.

Do najważniejszych właściwości rady gminy należy m.in.:

– uchwalanie statutu gminy
– ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania i przyjmowanie sprawozdań z jego działalności
– uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu i podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu
– uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
– podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach
– ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym
– zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości przekraczającej granicę ustalaną corocznie przez radę gminy
– podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw oraz przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych

Co ważne – Rada Gminy wybiera wójta bezwzględną większością głosów w obecności przynajmniej połowy radnych, jeżeli w wyborach zgłoszono jednego kandydata i ten nie zdobył więcej niż połowy głosów albo jeśli nie zgłoszono kandydatów na ten urząd.

Liczba radnych:

15 w gminach do 20 000 mieszkańców
21 w gminach do 50 000 mieszkańców
23 w gminach do 100 000 mieszkańców
25 w gminach do 200 000 mieszkańców
oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych. Wyjątkowo w Warszawie radnych jest 60.

 *    *    *

Z uwagi na to, że Rada Gminy decyduje o sprawach mających bezpośredni wpływ na życie mieszkańców samorządu (podatki, inwestycje, fundusze sołeckie), Wybory Samorządowe uważane są za najważniejsze spośród wszystkich wyborów odbywających się w Polsce. Potwierdzają to sondaże. Ostatnie badanie CBOS polegało na tym, że ankietowani oceniali ważność wyborów według 10-punktowej skali. Najwyższą ocenę uzyskały wybory samorządowe – 7,34. Na drugim miejscu uplasowały się wybory prezydenckie z wynikiem 7,01. Zaraz po nich znalazły się wybory parlamentarne – 6,72. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się wybory do europarlamentu, które uzyskały średni wynik 5,64 – czytamy w portalu wiadomosci.wp.pl.

Jak wynika z sondażu, 43 proc. badanych wskazało, że wybory do samorządów jako bardzo ważne, przypisując im ocenę 9 lub 10. Równie wysoko oceniono wybory prezydenckie ( 38 proc.) oraz wybory parlamentarne (35 proc.). Nieco gorzej prezentuje się wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego (24 proc.).

Więcej TUTAJ. Niebawem przedstawimy informacje dot. Rad Powiatów.

Zdjęcie: Gazeta Lubliniecka

  1. Rada jest po to aby tańczyła jak Wójt zagra.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.