Podwyżka opłat za wodę w gminie Woźniki? Stanowcza reakcja burmistrza na decyzję operatora sieci

Podwyżka opłat za wodę w gminie Woźniki? Stanowcza reakcja burmistrza na decyzję operatora sieci

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Tarnowskich Górach złożyło wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego “Wody Polskie” o skrócenie obowiązującej taryfy i zatwierdzenie nowej na terenie gminy Woźniki – Oznacza to podwyżkę – ostrzega Burmistrz Woźnik Michał Aloszko, uznając wniosek operatora za bezzasadny. 

Przeciwnego zdania jest zarząd spółki, który wskazuje, że ustalenie cen wody regulowane jest w oparciu o odgórne przepisy. Kolejnym czynnikiem wpływającym na złożenie wniosku jest wzrost kosztów energii, eksploatacji i utrzymania urządzeń, a także wzrost kosztów wynagrodzeń – argumentuje prezes Zarządu PWiK, Marta Bis.

O wszystkim zadecyduje Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie”, w którym rozpatrzone zostaną zarówno wniosek przedsiębiorstwa, jak i wniosek magistratu o nieuwzględnienie stanowiska operatora.

W zakresie zaopatrzenia w wodę i obsługi systemu wodociągowego gmina Woźniki od 2005 roku współpracuje z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp z o. o. w Tarnowskich Górach, wchodzącym w skład grupy Veolia. Aktualnie w dobrej jakości wodę zaopatrywanych jest 98 proc. mieszkańców gminy – Problemem jest natomiast stale rosnąca cena wody – czytamy na internetowej stronie magistratu.

Taryfikator cen został ustalony przez PWiK w roku 2018, i powinien obowiązywać przez trzy kolejne lata (do 24 maja 2021 r.), a stawka za wodę – rosnąć systematycznie i zgodnie z planem (2018 – 5,45 zł/m3, 2019 – 5,58 zł/m3, 2020 – 5,71 zł/m3).

– Tymczasem przedsiębiorstwo Veolia w połowie okresu obowiązywania taryfikatora złożyło wniosek do „Wód Polskich” o skrócenie obowiązującej taryfy i zatwierdzenie nowej taryfy na terenie gminy Woźniki na okres 3 lat. Wniosek ten uznajemy za bezpodstawny i nieuzasadniony – zaznacza burmistrz Michał Aloszko. Przypomniał, że w 2018 roku nastąpiła zmiana zasad ustalania i zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. W konsekwencji tych zmian taryfa zatwierdzana jest przez dyrektora regionalnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego “Wody Polskie” w Gliwicach, a nie jak dotychczas przez burmistrza i Radę Miejską.

Gdyby „Wody Polskie” przychyliły się do propozycji Veolii, oznaczałoby to nieprzewidziany wzrost cen wody – Dla mieszkańców będzie to kolejna podwyżka, w dobie powszechnego wzrostu cen energii, śmieci i żywności. Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy i tak spadają dochody własne gminy, a do tego ciągle zmagamy się z negatywnymi następstwami epidemii koronawirusa. Dlatego w stanowisku do „Wód Polskich” przedstawiliśmy nasze argumenty wnosząc o nieuwzględnianie wniosku o skrócenie obowiązującej taryfy – podkreśla burmistrz.

*      *      *

Ustalanie cen wody nie leży w gestii spółek wodociągowych lecz regulowane jest przez Ustawę z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Rozporządzenie ministra budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf – która wyraźnie określa jakie elementy kosztów kształtują taryfę – podkreśla Marta Bis, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach.

Marta Bis zauważa, że w przypadku taryfy w gminie Woźniki dość istotnym elementem wpływającym na decyzję o złożeniu wniosku o zmianie taryfy jest wzrost kosztów energii, który był nieprzewidywalny w momencie składania taryf, oraz wzrost kosztów eksploatacji i utrzymania sieci, jak i wzrost kosztów wynagrodzeń.

Przedsiębiorstwo eksploatuje na terenie gminy Woźniki 4 ujęcia wody, trzy stacje uzdatniania wody i ponad 152 km sieci wodociągowej. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo zakończyło wykonanie sieci przesyłowej o długości ponad 2 km między miejscowościami Piasek i Sośnica, co poprawiło parametry ciśnienia wody dla odbiorców w tych miejscowościach ale też przyczyniło się do wzrostu kosztów – informuje prezes Zarządu w korespondencji z lublinieckim.pl

Marta Bis dodaje, że do wniosku taryfowego załączone zostały kalkulacje cen i stawek opłat oraz warunków rozliczeń. Ocena zasadności ich uwzględnienia należy do kompetencji organu nadzorującego, Wód Polskich. Według ostatnich informacji Wody Polskie przysłały do wiadomości gminy pismo, skierowane do Veolii z prośbą o… uzupełnienie wniosku – Kilkanaście punktów to reakcja na veto gminy. Sprawa jest więc w toku. Zleciłem przygotowanie ekspertyzy umowy zawartej z Veolią w 2016 roku. Mam ją otrzymać z początkiem lipca. Niewątpliwie, bezdyskusyjnie jest bardzo niekorzystna dla gminy – przyznaje burmistrz Aloszko.

Przedsiębiorstwo zapewnia, że dotychczasowe taryfy obowiązywać będą aż do wydania decyzji Wód Polskich w tej sprawie. Stanowisko Wód Polskich poznamy w najbliższym czasie. Do tematu powrócimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.