Poseł Gawron zabrał głos w sprawie aborcji: “Zawsze prezentowałem to stanowisko”

Poseł Gawron zabrał głos w sprawie aborcji: “Zawsze prezentowałem to stanowisko”

Jestem za życiem, od poczęcia do naturalnej śmierci – zawsze prezentowałem to stanowisko. Prawo do życia wynika z prawa naturalnego i prawa stanowionego – to nadrzędne prawo istoty ludzkiej – dzieci nienarodzone mają takie samo, konstytucyjne prawo do życia, jak dzieci narodzone – przekonuje poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron na oficjalnym profilu w portalu społecznościowym Facebook.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego są dwie przesłanki do możliwości legalnego przerwania ciąży – czyn zabroniony czyli np. gwałt oraz zagrożenie życia i zdrowia kobiety. Zabroniona została selekcja eugeniczna poczętego dziecka, czyli aborcja z powodu jego choroby. Możliwe, że w Sejmie odbędzie się dyskusja na temat najcięższych chorób, które powodują niezdolność do dalszego życia poza ciałem mamy – zapowiada parlamentarzysta.

Uważam, że pomoc dla matki, dla rodziców, dla niepełnosprawnych i chorych, jest najważniejszym zadaniem dla państwa. Sprawując mandat posła zawsze do tego dążyłem. Program „za życiem” którego celem jest realizowanie tego zadania powstał 2017 roku. Moim zdaniem, jego środki powinny być zwiększone a zakres działań na nowo przeanalizowany – uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że państwo rozwija inne formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, np. program „Dostępność plus”.

Język i forma protestów wymyka się z jakichkolwiek kanonów przyzwoitości, podstawowych norm społecznego współżycia – kontynuuje poseł – Każdy może protestować, niezależnie od poglądów – jednak nie ma zgody na profanowanie naszych świętości – podkreśla Andrzej Gawron, wymieniając ataki na pomniki i kościoły. Poseł przypomniał, że większość instytucji pomocy samotnym matkom czy osobom z niepełnosprawnościami, prowadzonych jest przez instytucje kościelne – Domy Samotnej Matki, ośrodki rehabilitacji czy „okna życia”.

Dziękuję policjantkom i policjantom Komendy Powiatowej w Lublińcu za profesjonalne działanie, które nie eskaluje protestów a zarazem zapewnia poszanowanie obowiązującego prawa. Przepraszam mieszkańców Kochanowic za wszystkie utrudnienia, które was spotykają w związku z protestami. Zło jest krzykliwe i agresywne, dobro ciche i spokojne – proszę o modlitwę w intencji życia w intencji wspólnoty ludzi wolnych budujących na fundamencie wartości w intencji wszystkich młodych ludzi – zakończył poseł Gawron.

*     *     *

Przypomnijmy. Jesienią 2019 roku 118 posłanek i posłów [PiS 106, Konfederacja 11 oraz jedna osoba z PSL–Kukiz’15], złożyło wniosek o uznanie za niekonstytucyjną dopuszczalność przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieuleczalne wady płodu. Przyczyna ta stanowi podstawę dokonywania 98% legalnych aborcji w Polsce [za: wikipedia.pl]

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (tzw. aborcja eugeniczna) – jest sprzeczne z Konstytucją. Według niezakwestionowanych przepisów, w Polsce aborcja nadal będzie dopuszczalna w momencie, gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu).

Po decyzji Trybunału, w całym kraju dochodzi do protestów, w których uczestniczą osoby sprzeciwiające się procedowanym zmianom. W niektórych przypadkach dochodzi do ataków na kościoły – świątyń bronią środowiska narodowe, uznające ochronę życia poczętego. Zgromadzenia zorganizowano również na Rynku Głównym w Lublińcu oraz pod domem posła Andrzeja Gawrona w Kochanowicach.

zdjęcie: archiwum

 1. Szacunek dla Pana Posła.

  Odpowiedz
  • Proszę pana, najpierw niech pan zasięgnie książek – sprawdzi co to wady letalne, z powodu których dokonuje się wcześniejszych terminacji ciąży, bezmózgowia itp. Druga sprawa – mało które z tych dzieci przeżywa więcej niż kilka minut, parę godzin… Jakie jest zagrożenie, o tym decydują lekarze, nie księża ani nie pan – bo wy nie posiadacie stosownego wykształcenia ani wiedzi. A więc wara ode mnie!!!

   Odpowiedz
 2. Proszę pan, najpierw niech pan zasięgnie książek – sprawdzi co to wady letalne, z powodu których dokonuje się wcześniejszych terminacji ciąży, bezmózgowia itp. Druga sprawa – mało które z tych dzieci przeżywa więcej niż kilka minut, parę godzin… Jakie jest zagrożenie, o tym decydują lekarze, nie księża ani nie pan – bo wy nie posiadacie stosownego wykształcenia ani wiedzi. A więc wara ode mnie!!!

  Odpowiedz
 3. Proszę macicy, książek się nie zasięga – książki się czyta (dobrze by było też rozumieć co się czyta). O tym rzeczywiście nie decyduje ksiądz, posel ale też nie Pani i nie lekarze. O tym decyduje PRAWO. A swoją drogą jest pani pewnie bardzo młoda i może byłoby dobrze jeszcze trochę się pouczyć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.