Ruszył nabór przewodników psów do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej “K-9” WOT!

Ruszył nabór przewodników psów do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej “K-9” WOT!

Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza wprowadza pilotażowy program grupy poszukiwawczo – ratowniczej z psami. Od połowy roku trwa szkolenie nawigatorów, którzy będą działać w grupie. Teraz ruszyła rekrutacja przewodników z psami.

W Wojskach Obrony Terytorialnej to nie wojsko jest właścicielem psa a jego przewodnik. Służba psów oparta będzie o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

W momencie gdy pies zda egzamin klasy 0 Państwowej Straży Pożarnej, WOT podpisze z jego przewodnikiem kontrakt. Od tego momentu to wojsko przejmuje finansowanie psa – począwszy od wyżywienia, poprzez szkolenia i wyposażenie,
po pełną opiekę weterynaryjną.

Z przewodnikami, których psy mają już zdane egzaminy klasy 0 lub 1, kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT. Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach Ochotniczych Strażach Pożarnych nie muszą z nich rezygnować, by zostać przewodnikiem także w WOT, tym bardziej, że w czasie pokoju OSP zawsze ma pierwszeństwo przed formacjami należącymi do Wojsk Obrony Terytorialnej. Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 WOT będzie składała się z dowódcy, planistów, profilera (zajmującego się profilami psychologicznymi) oraz zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Czworonogi służyć będą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) – w samodzielnym pododdziale jednostki.

Dowództwo brygady planuje, by po pewnym czasie sekcja psów poszukiwawczo-ratowniczych powstała w każdym z batalionów. Jeżeli projekt grup poszukiwawczo-ratowniczych K9 sprawdzi się w Śląskiej BOT, dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza zaimplementować projekt w kolejnych jednostkach OT.

Wniosek o użycie WOT-u w takich akcjach jak np. pomoc przy poszukiwaniu zaginionych osób składa do dowódcy brygady komendant wojewódzki policji. Zastosowanie tego typu procedury jest możliwe dzięki prerogatywie ustawy
o powszechnym obowiązku obrony, która zezwala na udział w akcjach poszukiwawczych oraz ratowanie lub ochronę zdrowia i życia ludzkiego. W przypadku udziału wojska w większych operacjach, gdy konieczne jest ogłoszenie tzw. sytuacji kryzysowej, o pomoc żołnierzy wnioskuje do MON-u wojewoda.

Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej to już blisko 22 tys. żołnierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.