Sadze płoną w kominach. Niepokojące statystyki!

Sadze płoną w kominach. Niepokojące statystyki!

Tylko w grudniu zastępy straży pożarnych z terenu powiatu lublinieckiego ośmiokrotnie interweniowały po zgłoszeniach o tlących się osadach wewnątrz przewodów kominowych. Ostatnim takim zdarzeniem było to z 28 grudnia – tym razem w budynku jednorodzinnym przy ul. Opolskiej w Lublińcu, gdzie interweniowały trzy zastępy tutejszej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. 

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali, częściowo ugaszony przez właściciela za pomocą piasku, pożar sadzy w kominie. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem służb – poinformował st. kpt. Wojciech Kwapień, Oficer Prasowy PSP Lubliniec. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyczyszczeniu przewodu kominowego, wygarnięciu na zewnątrz kotła CO pozostałości materiału palnego oraz sadzy z wyczystki. Następnie przewietrzono pomieszczenia. Pierwsze pomiary stężenia tlenku węgla przy użyciu miernika wielogazowego wskazywały 5 ppm, co potwierdzało występowanie “cichego zabójcy”.

*   *   *

Statystyki mówią same za siebie!

W 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu zanotowano aż 45 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których przyczyną zdarzenia była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Od początku sezonu grzewczego 2018 (1 września), interwencje dotyczyły już 20 tego typu zdarzeń!

Przedstawiciele Komendy Powiatowej przypominają o obowiązku przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719 Rozdział 7, §34 ust.1). Jeśli w procesie spalania używamy węgla i drewna, należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące (4 razy do roku). Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku (2 razy do roku). Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

W ramach kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” właścicielowi posesji przy ulicy Oleskiej przekazano miernik tlenku węgla. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej otrzymała takie urządzenia od Wojewody Śląskiego z przeznaczeniem dla mieszkańców powiatu. Czujniki są przekazywane w najbardziej zagrożonych budynkach, w trakcie działań ratowniczych podejmowanych przez strażaków. Pamiętajmy jednak, że czujnik nie ma za zadanie zapobiegać ulatnianiu się tego gazu, a wyłącznie ostrzegać przed potencjalnym zagrożeniem – podkreśla rzecznik PSP Lubliniec.

  1. A może warto by tak wspomnieć w artykule co zrobić kiedy już dojdzie do zapalenia się sadzy w kominie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.