Od 24 lutego trwa brutalna inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Największy w Europie konflikt zbrojny od czasów II wojny światowej zjednoczył naród ukraiński oraz rządy i opinię publiczną zdecydowanej większości krajów w każdym zakątku świata. Oprócz sankcji nałożonych na Rosję, wsparcia finansowego i militarnego, organizowana jest pomoc humanitarna dla uchodźców.
W gminach powiatu lublinieckiego prowadzone są liczne zbiórki żywności i najpotrzebniejszych rzeczy codziennego użytku. W porozumieniu z Wojewodą Śląskim i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, kolejne samorządy decydują się na wsparcie Ukraińców w zakresie przygotowania miejsc tymczasowego pobytu. W tej kwestii jesteśmy w kontakcie z poszczególnymi gminami.
– Wśród obiektów gotowych na przyjęcie uchodźców są również: w gminie Koszęcin – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, w gminie Kochanowice – Schronisko Młodzieżowe w Pawełkach. Włodarze gmin przygotowują kolejne miejsca noclegowe. Będziemy o nich na bieżąco informować. Koordynacją skierowań do tych ośrodków zajmował się będzie Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Lublińcu – poinformował Starosta Lubliniecki Joachim Smyła.
Starostwo Powiatowe / Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA [Kokotek]
– Organizujemy pomoc dla ludzi opuszczających tereny objęte działaniami wojennymi. Chcemy żeby było to uporządkowane, systemowe działanie. W tej kwestii jesteśmy w ciągłym kontakcie z Wojewodą Śląskim i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wczoraj rozmawialiśmy z o. Tomaszem Maniurą, szefem Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA. W Ośrodku w Kokotku zapewnione mamy od 50 miejsc noclegowych. Zabezpieczoną mamy również opiekę psychologiczną dla tych osób, obsługę tłumacza i – w razie potrzeby – opiekę medyczną – powiedział Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki.
Gmina Ciasna
– Gmina Ciasna zgłosiła do Wojewody Śląskiego gotowość przyjęcia 38 osób do budynku wielofunkcyjnego w Dzielnej. Trwają obecnie uzgodnienia dot. umeblowania, wyposażenia i zabezpieczenia kwatermistrzowskiego – potwierdził Krzysztof Strzoda, inspektor ds. obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Ciasna.
Gmina Herby
– Gmina Herby przyjmuje uchodźców w hotelu “Złota Róża” w miejscowości Pietrzaki, gdzie dysponujemy 30 miejscami – informuje wójt Iwona Burek.
Gmina Kochanowice
– Gmina Kochanowice oddała do dyspozycji Wojewody Śląskiego 35 miejsc w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na Pawełkach – poinformował Andrzej Domagała, sekretarz gminy.
Gmina Koszęcin
– Gmina Koszęcin zakłada przyjęcie uchodźców i dysponuje ośrodkiem, który przygotowany jest do tego celu, natomiast jego uruchomienie uzależnione jest od polecenia Wojewody – zapowiedział wójt gminy Koszęcin, Zbigniew Seniów.
Gmina Woźniki
– Na dzień dzisiejszy i po przyszłej weryfikacji powiatu, nasz gmina jest w stanie przyjąć około 100 osób. Miejsca będą przygotowane w Góralach i na Śliwie. Gmina zaangażowała się również m.in. w akcję Caritas – OSP przeprowadza zbiórkę darów. Podobne akcje organizują szkoły na terenie gminy. OSP przekazało także sprzęt – węże strażackie, prądnice i hełmy a OSP Kamienica przekaże wóz strażacki – poinformował Wojciech Zawadzki, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji.
Zapowiedzi władz powiatu i gmin o gotowości do udostępniania miejsc tymczasowego pobytu w gminach powiatu lublinieckiego nie tylko konsolidują działania samorządów w zakresie pomocy dla uchodźców wjeżdżających na teren Polski ale pozwalają również na przygotowanie się mieszkańców gotowych nieść pomoc Ukraińcom po przybyciu na teren naszych gmin.
Powyższe informacje będziemy aktualizować na bieżąco.
Czytaj również:
Zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl