Skandaliczne głosowanie Rady Miejskiej w Lublińcu!

Skandaliczne głosowanie Rady Miejskiej w Lublińcu!

Szok i niedowierzanie – tak internauci przyjęli wyniki czwartkowego głosowania Rady Miejskiej w Lublińcu nad Uchwałą autorstwa radnego Łukasza Mikulskiego w sprawie obchodów w dniu 2 kwietnia 2019 roku Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lublińcu! Aż 12 z 18 głosujących samorządowców zadecydowało o odrzuceniu projektu radnego Prawa i Sprawiedliwości.

W interpelacji złożonej w dniu 9 stycznia br. Łukasz Mikulski zaproponował aby miasto dołączyło do inicjatyw organizowanych 2 kwietnia na całym świecie. Wyszczególnił tutaj kilka możliwości, takich jak: akcja promocyjno – edukacyjna w Urzędzie Miejskim, szkołach lub innych instytucjach czy uruchomienie infolinii na czas trwania akcji, tak aby rodzice mający podejrzenia mogli uzyskać anonimową pomoc. Kolejny postulat dotyczył podświetlenia gmachu urzędu w kolorze niebieskim – tak jak czyni się to w związku z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Radny optował również za inicjacją okolicznościowej imprezy biegowej na Stadionie Miejskim oraz organizacją spektaklu tematycznego “Nie taki sam” w reżyserii Agnieszki Raj-Kubat, na podstawie książki Ireneusza Gimińskiego: “Wautyzmwzięci”.

Sam autor znakomitej lektury obecny był w trakcie czwartkowego posiedzenia rady. Jako ojciec dziecka ze spektrum autyzmu miał przedstawić swój punkt widzenia w kwestii potencjalnej organizacji lublinieckich obchodów. Z uwagi na przedłużający się czas sesji oraz obowiązki… właśnie względem syna, musiał jednak opuścić salę. W tej sytuacji radny Łukasz Mikulski wystąpił z wnioskiem o przeniesienie głosowania na inny termin. Radni odrzucili taką możliwość w drodze dodatkowego głosowania i przystąpili do dyskusji nad projektem uchwały sporządzonym przez Mikulskiego. Kontrowersyjną decyzję rady Ireneusz Gimiński skomentował potem w portalu Facebook – Otrzymałem zapewnienie, że zdjęcie z porządku obrad punktu poświęconego organizacji obchodów będzie możliwe, jeśli taki wniosek złoży radny wnioskodawca czyli pan Łukasz Mikulski. Mało eleganckie zachowanie w stosunku do mojej osoby jestem w stanie wybaczyć, ale lekceważenia problemów osób z autyzmem, zwłaszcza tych dorosłych i ich rodzin, nie mogę. Jeśli w Lublińcu mieszkają rodziny opiekujące się dorosłymi autystami… ,,porzućcie wszelką nadzieję Wy, tu mieszkacie…” – napisał Ireneusz Gimiński, znając już wyniki końcowego głosowania.

W trakcie dyskusji nad projektem uchwały, Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych, Marcin Małek z klubu “Z Burmistrzem dla Lublińca”, przedstawił, wypracowaną kilka dni wcześniej, opinię komisji wobec propozycji Łukasz Mikulskiego. Pomimo kilku zastrzeżeń, była ona pozytywna – Zgadzamy się z takimi pomysłami jak akcja happeningowa czy konsultacje ze specjalistami. Zastrzeżenia komisji wzbudziła jednak opcja dotycząca podświetlania budynków w trakcie święta – sugerował przewodniczący Małek, wskazując, że wiązałoby się to z kosztami dla miasta – Te pieniądze mogłyby zasilić inne działania, takie jak terapie dla dzieci autystycznych – uzasadniał podczas dyskusji. W podobnym tonie wypowiadała się matka dziecka ze spektrum autyzmu, którą radny Marcin Małek zaprosił na posiedzenie rady – Większość osób i tak nie wiedziałby na jaką okoliczność podświetlono budynki w mieście. Zamiast ponoszenia zbędnych kosztów, te pieniądze powinny trafiać w inne obszary działania, przede wszystkim na rozpowszechnianie świadomości obywatelskiej w obliczu zagadnień związanych z autyzmem – stwierdziła mieszkanka, wskazując na bolesne przypadki niewłaściwego traktowania syna przez otoczenie – Potrzebna jest odpowiednia edukacja, już na poziomie przedszkoli i szkół – podkreśliła w swojej wypowiedzi.

Pomimo niedomówień, wydawało się, że przyjęcie uchwały będzie oczywistą formalnością, tym bardziej, że uzyskała ona pozytywną opinię Komisji Zdrowia – W projekcie uchwały nie chodziło o przeznaczanie kosztów. Była tu zaledwie informacja na temat akcji “Light in up blue” [podświetlanie budynków – przyp. red.], organizowanej na świecie – powiedziała radna Grażyna Dłubała (PiS) – O tym, w jaki sposób będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zadecyduje organ wykonawczy władz miasta – dodał Łukasz Mikulski – Chodzi o to aby upowszechnić wiedzę na temat autyzmu. Mam nadzieję, że Rada Miejska w Lublińcu wykaże swoją wrażliwość – apelował radny, sugerując, że podświetlanie budynków nie musi być brane pod uwagę przy ewentualnej organizacji obchodów.

Stanowisko w sprawie projektu Łukasza Mikulskiego zabrała również Anna Jonczyk – Drzymała, Zastępca Burmistrza Miasta – To jest państwa indywidualna decyzja jaką podejmiecie. Zadania związane z tym schorzeniem są realizowane w naszym Miejskim Przedszkolu Integracyjnym. W ubiegłym roku odbył się happening na rynku, konferencja i przedstawienie. Dyrekcja przedszkola zapewniła mnie, że podobne działania znajdą się w corocznym programie pracy placówki – powiedziała. Dyskusję zamknął Burmistrz Lublińca, Edward ManiuraZajmijmy się konkretnym działaniem a nie robieniem otoczki, że my tutaj podejmujemy uchwały i coś z tego wynika. Z tej uchwały tak naprawdę nie wynika nic – stwierdził Burmistrz. Ostatecznie Rada Miejska opowiedziała się za odrzuceniem projektu Łukasza Mikulskiego. Wniosek radnego poparło 5 radnych. Aż 12 samorządowców było przeciwnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Kiedy na naszym Facebookowym profilu poinformowaliśmy internautów o wynikach głosowania, momentalnie posypała się fala krytycznych uwag pod adresem rady – Ślepa logika bieżącej walki politycznej przysłania zdrowy rozsądek i powoduje negację dobrych pomysłów opozycji wbrew istnieniu ewidentnego interesu publicznego – zauważył Mirosław – To jest ta tolerancja o której trąbi u siebie na profilu Pani Anna – dodał Paweł – Gdyby większość Radnych miała serducho dla wszystkich, myślę że inaczej by się wszytko potoczyło – twierdzi Joanna.

Rozgoryczenia po zakończonej sesji nie krył wnioskodawca – Jestem zaszokowany takim stanowiskiem Rady Miejskiej – powiedział Łukasz Mikulski – Stosowna uchwała wzmacniałaby wszelkie działania podejmowane w sprawie organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Lublińcu, tym bardziej, że z tego miasta wywodzą się również sami radni. Jedyne wytłumaczenie jakie znajduję, to uprzedzenia polityczne ze strony większości zasiadającej w radzie. Niech nikt więcej nie wmawia ludziom, że współpraca lublinieckich samorządowców powinna być prowadzona ponad podziałami. To bzdura – skwitował adwokat z Lublińca.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Rada Miejska przyjęła również inne, kontrowersyjne uchwały dotyczące m.in.  gospodarowania odpadami komunalnymi i koniecznością przeniesienia kilku klas szkół podstawowych do innych placówek. Imienne wyniki tych głosowań opublikujemy na łamach Lublinieckiego.pl kiedy zostaną one zamieszczone na stronach Urzędu Miejskiego.

  1. Trzeba umieć sobie zjednywać ludzi i przekonywać do swoich idei, zawiązywać sojusze, koalicje.
    Na tym polega polityka !
    Inaczej nic się nie zrobi.
    Coś Pan zdziwiony ?

    Odpowiedz
  2. coś strasznego …. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.