Śmiertelne potrącenie w Lublińcu. Wciąż niebezpiecznie na przejściach dla pieszych.

Śmiertelne potrącenie w Lublińcu. Wciąż niebezpiecznie na przejściach dla pieszych.

Lublinieccy policjanci, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 6 lutego br. na ulicy Oleskiej w Lublińcu.

Z pierwszych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Mercedes, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 90-letnią kobietę. Niestety, poszkodowana na skutek odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek, około godziny 17.30 na wysokości kościoła pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża, w lublinieckiej dzielnicy Steblów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący mercedesem 19-letni mieszkaniec gminy Kochanowice, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił przechodzącą kobietę – Bezpośrednio po zdarzeniu poszkodowana trafiła do szpitala, gdzie pomimo szybkiej akcji ratunkowej i wysiłku lekarzy, na skutek odniesionych obrażeń zmarła – informuje mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przeprowadzili oględziny. Prokurator zarządził sekcję zwłok oraz zadecydował o zatrzymaniu kierowcy i zabezpieczeniu pojazdu do dalszych badań. Sprawca usłyszał już zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku, a prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenie majątkowe. Mężczyzna stracił również prawo jazdy, które posiadał od niespełna 17 dni.

*    *     *

Przejścia dla pieszych to wciąż bardzo wrażliwy temat jeśli chodzi o drogowe bezpieczeństwo na terenie powiatu lublinieckiego. Przypomnijmy – 7 stycznia na ulicy Powstańców Ślaskich w Lublińcu samochód osobowy marki Daewoo Tico potrącił na przejściu dla pieszych dwie osoby. Poszkodowani – 49 letnia mieszkanka Gminy Boronów oraz 28 letni mieszkaniec Lublińca – trafili z obrażeniami ciała do szpitala.

W 2018 roku, w całej Polsce doszło do 3.978 wypadków na przejściach dla pieszych. Stanowiły one 12% wszystkich zdarzeń drogowych. Zginęło 285 osób (12,6%) a 3.899 zostało rannych (10,4%). Według statystyk Komendy Głównej Policji – w aż 3.072 przypadkach do potrąceń dochodziło po nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek i rozwagę za kierownicą. Zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna, a na drogach może być ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i zachowaniu ostrożności szczególnie w rejonie przejść dla pieszych!

Zdjęcie: archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.