Spektakularny sukces Miejskiej Orkiestry Dętej i Mażoretek “Szafir” z Lublińca! Najwyższe laury w dalekiej Hiszpanii [FILM]

Spektakularny sukces Miejskiej Orkiestry Dętej i Mażoretek “Szafir” z Lublińca! Najwyższe laury w dalekiej Hiszpanii [FILM]

Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec przyzwyczaiła nas do wielu osiągnięć i bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Nie oznacza to jednak, że muzycy szlifujący swoje talenty pod batutą kapelmistrza Bartłomieja Pięty, nie są już w stanie zaskoczyć swoich sympatyków.

Udowodnili to w trakcie zakończonego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Golden Sardana Llort dr Mar i Barcelonie, gdzie sięgnęli po największe trofea! W dalekiej Hiszpanii bezkonkurencyjne były również Mażoretki “Szafir” – podobnie jak Orkiestra – działające na co dzień przy Miejskim Domu Kultury pod kierunkiem Małgorzaty Prowdy!

Do udziału w festiwalu zaproszono orkiestry dęte i smyczkowe. Występy odbywały się na terenie kurortu Lloret de Mar i w Barcelonie. Co ciekawe, w jednym z konkursów uczestnicy musieli wykonać katalońskie sardan – muzykę kojarzoną z narodowym tańcem katalońskim. Oprócz koncertów, w ramach festiwalu zorganizowane zostały seminaria dotyczące gry na specjalnych instrumentach dętych, wykorzystywanych w tradycyjnej muzyce katalońskiej. Organizatorzy zadbali zatem nie tylko o promocję zespołów z różnych krajów ale również o promocję kultury lokalnej.

Swoimi umiejętnościami muzycy z Lublińca zachwycili publiczność, obserwatorów i komisję oceniającą! Sięgnęli po pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach, do których zgłoszono Orkiestrę oraz po tytuł Grand Prix za całokształt prezentacji! Wspomniane pierwsze miejsce dla lublinieckich mażoretek było wisienką na torcie, pieczętującą historyczny sukces!

  • I miejsce – Musztra paradna (96/100 punktów)
  • I miejsce – Koncert sceniczny (99/100 punktów)
  • I miejsce – Najlepsze Mażoretki (96/100 punktów)
  • I miejsce – Najlepsze wykonanie Sardany (96/100 punktów)
  • I miejsce – Najlepsze solo Marta Kijas (97/100 punktów)

Olbrzymiej radości z końcowego sukcesu nie kryli zarówno młodzi artyści jak i opiekunowie, którzy przebywali w Katalonii w minionym tygodniu:

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Edwardowi Maniurze, Radnym Rady Miejskiej oraz dyrekcji i pracownikom Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Dziękujemy naszemu kapelmistrzowi Bartłomiejowi Pięcie i Małgorzacie Prowda za przygotowanie do festiwalu. Dzięki Wam spełniamy nasze artystyczne i turystyczne marzenia! Zrobiliśmy co w naszej mocy, aby jako Ambasadorzy Lublińca 2022 najpiękniej zaprezentować Miasto Lubliniec.

– podkreślali artyści na profilu Orkiestry w portalu Facebook. Później było już tylko świętowanie i wesoła podróż do Lublińca!

.


Założona w 1958 roku Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Lublińcu stanowi dzisiaj jedną z najcenniejszych wizytówek kulturalnych miasta, gromadząc w swoich gablotach pokaźną ilość prestiżowych nagród zdobytych na niezliczonych przeglądach oraz festiwalach w kraju i za granicą.

Co ciekawe, zanim orkiestra znalazła się pod skrzydłem Miejskiego Domu Kultury, przebyła długą drogę wiążąc się z innymi jednostkami funkcjonującymi na obszarze Lublińca. Pierwotnie orkiestra powstała przy Zespole Pieśni i Tańca „Halka”. Pierwszym kapelmistrzem, w latach 1958-1966, był Konrad Klimanek. Pod koniec lat 60-tych sekcja przejęta została przez Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex”. Funkcjonowała również jako „Międzyzakładowa Orkiestra Dęta”, co ułatwiało muzykom zakupy instrumentów czy korzystanie z zakładowych pomieszczeń służących jako sale prób.

Pod koniec lat 90-tych artyści włączeni zostali do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, występując pod szyldem „Orkiestry Dętej OSP Lubliniec”. Ostatecznie formacja osiadła przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, zmieniając nazwę na “Miejska Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Lublińcu”. W drugiej połowie 2020 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy na: “Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec”.

  1. Wspaniała informacja. Gratulacje dla całego zespołu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.