Strażacy apelują o niewypalanie traw. Mamy pierwsze w tym roku pożary nieużytków w powiecie lublinieckim

Strażacy apelują o niewypalanie traw. Mamy pierwsze w tym roku pożary nieużytków w powiecie lublinieckim

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych – przypomina Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

W tym roku w powiecie lublinieckim już dwukrotnie zanotowano pożary traw, pomimo iż wkraczamy dopiero w fazę przedwiośnia.

W środę 3 marca zastęp Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Lublińca zadysponowany został do pożaru trawy w południowej dzielnicy miasta, Kokotku. Ogień objął obszar o powierzchni około 70 m2 – Pierwsze tego rodzaju zdarzenie miało miejsce już 26 lutego w Rusinowicach (gm. Koszęcin), gdzie spłonęło 100 m2 trawy na skarpie kolejowej. Dalsze rozprzestrzenienie się ognia zażegnali strażacy z OSP Rusinowice – poinformował st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

W obu przypadkach nie udało się ustalić przyczyn pożarów. Warto jednak wziąć sobie do serca coroczne ostrzeżenia strażaków, którzy podkreślają, że przesuszona trawa i podłoże z małą zawartością wilgoci, mogą być bardzo podatne na nieodpowiedzialne zachowanie człowieka – m.in. ze względu na wypalanie traw lub mały niedopałek papierosa wyrzucony z samochodu czy pociągu… nie mówiąc, rzecz jasna, o celowych podpaleniach.

Wiosna zmierza do nas coraz śmielszym krokiem. Tymczasem najwięcej pożarów traw notuje się w marcu i kwietniu (2019, 50%) – Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne – czytamy na internetowej stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu. Efekt jest… odwrotny. Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów oraz zwierząt.

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Pożary traw powodują ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych – ostrzega lubliniecka KP PSP.

W 2019 roku w Polsce strażacy gasili 153 tysiące pożarów. Ponad 36% (56 tys.) to pożary łąk i nieużytków rolnych. W ich wyniku, w całym kraju śmierć poniosło 10 osób, a 141 zostało rannych.

Polecamy: www.stoppozaromtraw.pl

Nowa odsłona internetowej strony KP PSP Lubliniec: TUTAJ 

Zdjęcie: gov.pl [archiwum]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.