Szeregowa z naszego powiatu uratowała nieprzytomnego!

Szeregowa z naszego powiatu uratowała nieprzytomnego!

Pochodząca z terenu powiatu lublinieckiego, szeregowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jadąc samochodem, zobaczyła leżącego na poboczu mężczyznę. Na nieprzytomnego złomiarza nikt nie zwracał uwagi. Bez wahania zatrzymała się i podeszła do mężczyzny, aby sprawdzić co się stało. Gdy odchyliła jego głowę, okazało się, że mężczyzna ma sine i zakrwawione usta.

Potrzebujący miał również problemy z oddychaniem. Gdy przechodnie zobaczyli co się dzieje, wezwali pogotowie. Szeregowa Terytorialnej Służby Wojskowej w tym czasie ułożyła nieprzytomnego w pozycji bocznej. Wtedy też mężczyzna odzyskał przytomność. Po wstępnym przebadaniu go przez załogę Zespołu Ratownictwa Medycznego okazało się, że najprawdopodobniej przyczyną utraty przytomności był napad padaczki. Uratowany został przewieziony do szpitala.

* * *

Pierwsza pomoc przedmedyczna to jedno z podstawowych szkoleń jakie przyszli „terytorialsi” przechodzą podczas tzw. szesnastki (szkolenia podstawowego kończącego się przysięgą wojskową).
Dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas, podkreśla, że takie sytuacje pokazują, jacy ludzie decydują się na służbę w WOT – Nasi żołnierze nie tylko mówią o tym, że chcą pomagać obywatelom i ich chronić, ale wprowadzają te słowa w życie w różnych sytuacjach. Jestem dumny, z tego że mogę dowodzić takimi ludźmi. – mówi płk Białas.

* * *

Pierwsi „terytorialsi” z 13 Śląskiej Obrony Terytorialnej złożyli przysięgą wojskową 7 października. Obecnie kolejnych ponad 100 przechodzi szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W sumie w województwie śląskim do końca roku szkolenie ma przejść około 450 osób. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.