Toalety z czasów Gierka w lublinieckim Domu Kombatanta. Starania dyrekcji kontra arogancja władz.

Toalety z czasów Gierka w lublinieckim Domu Kombatanta. Starania dyrekcji kontra arogancja władz.

Mieszkaniec powiatu lublinieckiego, korzystając z możliwości zadania pytania Burmistrzowi miasta na oficjalniej witrynie Urzędu Miejskiego, zwrócił uwagę na sytuację w lublinieckim Domu Kombatanta (DPS) – O ile poziom higieniczny personel stara się utrzymać na przyzwoitym poziomie, to łazienki pacjentów są na poziomie czasów Gierka – pisze Jarosław.

W związku z tym, że Dom ten jest na utrzymaniu Państwa Polskiego, czyli samorządu. proszę Pana o interwencję w sprawie remontu łazienek w tej instytucji – kontynuuje internauta, proponując m.in. zbiórkę pieniędzy lub wsparcie sponsorów na rzecz poprawy wyposażenia toalet.

Dom Pomocy Społecznej podlega panu Staroście. Nie chcę bronić pana Starosty, bo to nie moja rola, ale samorządy z dnia na dzień mają coraz mniejsze dochody z uwagi na nowe rozwiązania podejmowane w Warszawie – odpowiedział Burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

W sprawie przestarzałych toalet w Domu Kombatanta zwróciliśmy się do Starosty Lublinieckiego, Joachima Smyły, powołując się na wymianę zdań pomiędzy mieszkańcem a Burmistrzem Maniurą. Niestety, nie uzyskaliśmy konkretnego stanowiska władz powiatu dotyczącego problemów w DPS – Zarząd powiatu nie zajmuje się komentowaniem cudzych korespondencji. Jeśli interesują państwa kwestie związane z poruszanymi tematami, proszę zwrócić się do dyrektora DPS “Kombatant”, który kieruje i zarządza tą jednostką organizacyjną – zasugerował Wicestarosta Powiatu w Lublińcu, Tadeusz Konina.

W środę udało nam się porozmawiać z Dyrektorem DPS “Dom Kombatanta”, Jadwigą KozickąBudynek liczy sobie ponad 30 lat. Podobnie jak każdy dom, wymaga on sukcesywnych remontów czy wymiany wyposażenia i tak też się dzieje, ponieważ w miarę naszych możliwości wprowadzamy lepsze standardy. W placówce znajduje się aż 126 łazienek, przyporządkowanych do pomieszczeń, w których mieszkają pacjenci. Wyremontowanie wszystkich toalet wymaga czasu lecz nie ma takiej sytuacji, że w poszczególnych pomieszczeniach np. odpadają płytki – uspokaja dyr. Kozicka.

*     *     *

Historia Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” zaczyna się w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy Lubliniec należał administracyjnie do województwa katowickiego. Do roku 1975 powstały w stanie surowym mury pierwszego segmentu. Podział administracyjny kraju w tym samym roku zahamował, a potem zatrzymał prowadzenie inwestycji. Dopiero w roku 1982 po porozumieniu między ówczesnym Urzędem ds. Kombatantów a władzami województwa częstochowskiego budowa obiektu nabrała tempa. DPS „Dom Kombatanta” w Lublińcu, zostaje otwarty 1 lutego 1989 roku. Wtedy też zaczęto przyjmować pierwszych mieszkańców / źródło: dpskombatant.pl.

 

  1. Panie Werner, zanim pan “chlapniesz” tytuł, wypadałoby się zastanowić.

    Odpowiedz
  2. Tam niestety wiele rzeczy należy odnowić czy wyremontować. Można by zacząć od wykonania zbiorczych anten tak jak jest w blokach a nie że z każdego balkonu wisi pajęczyna kabli… Łazienki odkąd sięgam pamięcią takie są,stare okna, na łącznikach między segmentami okno na oknie nieszczelne oczywiście przeciekające… Placówkę znam od środka od dnia otwarcia w 89r.

    Odpowiedz
  3. Tam się wszystko sypie, począwszy od dachów po ściany i podłogi. Starosta nie interesuje się wcale placówką zwalając całe jej utrzymanie na Dyrektora Domu. Pokoje to wczesny Gierek tak jak wspomniane łazienki. Panie Starosto to też Pana placówką!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.