Trwa głosowanie w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – są projekty z POWIATU LUBLINIECKIEGO!

Trwa głosowanie w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – są projekty z POWIATU LUBLINIECKIEGO!

W decydującą fazę wkracza druga edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w województwie śląskim. Procedura umożliwia mieszkańcom współdecydowanie o wydatkowanych środkach wyodrębnionych z budżetu województwa w łącznej kwocie 10 milionów złotych zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami lokalnych społeczności.

Na obecnym etapie zakończyła się już weryfikacja dokumentacji złożonej przez 90 zainteresowanych wnioskodawców. Już w środę 9 września rozpocznie się głosowanie decydujące o wyborze projektów, które zmieszczą się w puli środków. Szczególną uwagę zwracamy na wnioski sporządzone przed podmioty z terenu powiatu lublinieckiego!

2,5 mln zł trafi na zadania w puli wojewódzkiej, natomiast 7,5 mln zł na zadania w pulach podregionalnych. Powiat lubliniecki przydzielony został do podregionu P4, obejmującego również powiaty: gliwicki i tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu – Gliwice i Bytom. Łącznie znalazło się tutaj 15 projektów – część z nich, pomimo, iż przygotowana przez autorów spoza powiatu lublinieckiego, może objąć swoim zasięgiem nasze gminy. Warto zapoznać się z wnioskami zakwalifikowanymi do puli wojewódzkiej – tutaj również znajdziecie propozycje odnoszące bezpośrednio do powiatu lublinieckiego!

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy województwa, którzy będą mieli do dyspozycji 4 głosy (jeden na zadanie wojewódzkie i 3 na zadania podregionalne). Głosować będzie można elektronicznie – za pośrednictwem strony bo.slaskie.pl. Wyniki poznamy w październiku 2020 r., a projekty zrealizuje Urząd Marszałkowski w 2021 roku!


POWIAT LUBLINIECKI

1. Rewitalizacja dróg wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu, mająca na celu usprawnienia poruszania się mieszkańcom, pracownikom oraz pacjentom wraz z utworzeniem ogólnodostępnego ogrodu sensorycznego (pula wojewódzka).

Zadanie obejmować będzie w szczególności modernizację dróg wraz z dodatkowymi miejscami parkingowymi, wykonanie podjazdu dla karetek, montaż oświetlenia zewnętrznego oraz utworzenie ogólnodostępnego ogrodu sensorycznego [wartość: 600 000 zł]

2. Cykl koncertów w wykonaniu zespołu folklorystycznego “Boronowianie”, połączonych z warsztatami etnograficznymi, krzewiących śląską historię, tradycję i kulturę.

Celem zadania jest popularyzowanie historii i kultury śląskiej. Główną przyczyną do powstania pomysłu są obchody 100lecia Powstań Śląskich, które miały bardzo ważny wpływ na kulturę Śląska. Boronowianie to zespół składający się z miłośników historii i kultury naszego regionu, którzy poprzez taniec i muzykę rozpowszechniają naszą kulturę. Koncerty przez nich przygotowane to zbiór pieśni ludowych, biesiadnych i patriotycznych połączonych z tańcami ludowymi. Ta forma przekazu jest dostępna i zrozumiała dla widzów w każdym wieku. Krzewienie w ludziach szacunku i zamiłowania do śląskiej kultury to bardzo ważny aspekt w czasach, w których panuje nowa technologia i brak zainteresowania otaczającym światem. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty. Planowane koncerty będą się w DK w Koszęcinie, MGOK w Woźnikach, PMDK im. H. Jordana w Tarnowskich Górach oraz w Ośrodku rehabilitacyjnym w Rusinowicach [wartość: 98 734 złotych]

3. Zielona Ronda” w gminie Woźniki.

Projekt polega na zagospodarowaniu dwóch rond na terenie gminy Woźniki na nowo wybudowanej obwodnicy Woźnik (droga woj. 789) będącej jednocześnie wjazdem na odcinek autostrady A1 Pyrzowice – Woźniki – Częstochowa. Obsadzone zielenią ronda, wkomponują się w zieloną przestrzeń malowniczych krajobrazów ziemi woźnickiej. Projekt poprawi bezpieczeństwo kierowców poruszających się po obwodnicy a także przyczyni się do ochrony powietrza przed spalinami i hałasem na bardzo ruchliwym odcinku drogi. Ronda staną się elementem dekoracyjnym, przełamującym nieciekawy pejzaż arterii komunikacyjnej obwodnicy oraz sąsiadującej bezpośrednio z obwodnicą Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej. Projekt będzie służył nie tylko mieszkańcom Woźnik ale wszystkim kierowcom województwa śląskiego. Nadanie nazw poszczególnym rondom w formie konkursu wojewódzkiego, nada przedsięwzięciu walor edukacyjny [wartość: 69 817 złotych]

4. Zespół Pałacowo Parkowy w Koszęcinie, przykładem ekologicznych rozwiązań przyrodniczych.

Projekt polega na utworzeniu łąki kwietnej na obszarze 1,5 ha w Zespole Pałacowo Parkowym w Koszęcinie wraz z niezbędną infrastrukturą mikroretencji oraz miejscami lęgowymi dla ptaków i owadów. Całość będzie można oglądać z poruszającej się tuż nad łąką kwietną uprzęży podpiętej poziomo do tyrolki na długości około 220 metrów ( pierwsze takie rozwiązanie w Polsce). Wykonane zostaną tablice opisujące występujące rośliny. I etapem zadania są prace realizowane w 2020 roku przez wolontariuszy, polegające na zinwentaryzowaniu istniejącej roślinności występującej na terenie przeznaczonym pod łąkę kwietną tak aby pozostawić wszystkie cenne przyrodniczo i ładne gatunki roślin. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji projektowej zostanie złożony wniosek o pozwolenie na realizację zadania do wymaganych prawem instytucji [wartość: 271 000 złotych]

GŁOSOWANIE trwać będzie od 9 do 23 września. LinkTUTAJ

Lista wszystkich zadań dopuszczonych do głosowaniaTUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.