Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Lublińcu. Efekt końcowy poznamy najpóźniej w marcu 2022 roku

Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Lublińcu. Efekt końcowy poznamy najpóźniej w marcu 2022 roku

To jedna z największych inwestycji podjętych w ostatnich latach na terenie Lublińca. Modernizacja oczyszczalni ścieków pozwoli na kompleksowe unowocześnienie wszystkich obiektów tworzących system do usuwania zanieczyszczeń odprowadzanych przez miasto.

Ważnym elementem przebudowy oczyszczalni będzie jej modernizacja w zakresie gospodarki osadowej. Wynika to nie tylko z zaostrzeń przepisów ale też faktu, że przefermentowane osady ściekowe zawierające ok. 50% części organicznych stanowią źródło substancji nawozowych i mogą zostać poddane wykorzystaniu wtórnemu np. w użyźnianiu gleb.

Co jednak najważniejsze – realizacja projektu powinna również do minimum ograniczyć uciążliwość w zakresie wytwarzanych „zapachów”, które niejednokrotnie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom.

Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę kontenerowej stacji zlewczej, modernizację węzła mechanicznego – a więc budynku i systemu krat, wymianę pomp w pompowni głównej, budowę nowego podwójnego piaskownika wraz z separatorem piasku.

To również modernizacja stopnia biologicznego – renowacja istniejących konstrukcji żelbetowych, przebudowa komór wraz z wprowadzeniem nowego systemu mieszania, wymiana pomp recyrkulacji wewnętrznej oraz systemu sterowania napowietrzaniem.

Prace obejmują uzupełnienie wyposażenia stacji dmuchaw, budowę stacji magazynowania i dozowania koagulantu, budowę układu wody technologicznej (ścieków oczyszczonych), a także remont i zabezpieczenie konstrukcji osadników wtórnych wraz z uzupełnieniem wyposażenia, remont pompowni osadów z instalacją dwóch nowych pomp, budowę wydzielonego układu zagęszczania mechanicznego osadu nadmiernego oraz budowę układu stabilizacji beztlenowej osadów: wydzielona komora fermentacyjna zamknięta i współpracujący układ technologiczny.

W trakcie inwestycji wybudowana zostanie nowa kotłownia zawierająca 2 kotły wodne (z rezerwą miejsca na agregat kogeneracyjny).

Na terenie oczyszczalni zaplanowano budowę układu odbioru, oczyszczania, magazynowania i przeróbki biogazu oraz przebudowę jednego z otwartych basenów fermentacyjnych (zmiana funkcji na zbiornik retencyjny osadu przefermentowanego), budowę urządzeń do odwadniania osadów wraz z osprzętem (w tym prasa ślimakowa).

W budynku odwadniania odbędzie się montaż układu transportu i wapnowania osadu odwodnionego, wykonanie węzła odbioru osadu odwodnionego – stanowiska na środki transportu oraz modernizacji składowiska osadu i przebudowy poletek osadowych do celów magazynowych, budowę systemu biofiltracji.

Wykonawca przeprowadzi również budowę nowego systemu sterowania i kontroli (oprogramowanie SCADA), wykonanie nowych połączeń technologicznych, dostosowanie układu komunikacyjnego oczyszczalni.

Termin zakończenia projektu wyznaczono do 31.03.2022 roku.

Wartość całkowita projektu to 51.045.606,21 złotych, w tym: dotacja z Funduszu Spójności Unii Europejskiej wysokości 26.559.237,45 zł oraz pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, sięgająca 14.700.000,00 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.