Trwa niedobra seria – płomienie w budynkach gospodarczych i kominach.

Trwa niedobra seria – płomienie w budynkach gospodarczych i kominach.

Nie słabnie ilość interwencji straży pożarnych z terenu powiatu lublinieckiego, reagujących na pożary, zadymienia i problemy z drożnością kominów. Od początku września doszło już do ponad dwudziestu tego rodzaju zdarzeń. Z początkiem 2019 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu zanotowano kolejne interwencje, w których strażacy mierzyli się z ogniem.  

Do groźnego pożaru garażu w budynku jednorodzinnym w Woźnikach doszło w sobotę, około godz. 22:50. Mieszkańcy opuścili dom przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej po tym jak spostrzegli płomienie w pomieszczeniach garażu. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącego się wyposażenia oraz przewietrzeniu pomieszczeń budynku. Następnie, za pomocą kamery termowizyjnej, sprawdzono temperaturę wnętrz i wykonano pomiary na obecność tlenku węgla. W działaniach wziął udział zastęp KP PSP Lubliniec, dwa zastępy OSP Woźniki, zastęp OSP Psary oraz policja.

Nie po raz pierwszy w tym sezonie grzewczym doszło również do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Tym razem do zdarzenia doszło w czwartek przed godziną 22:00 przy ul. Poznańskiej w Boronowie. Po przyjeździe na miejsce strażacy potwierdzili, że palą się osady znajdujące się w kominie. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem straży. Działania rozdysponowanych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyczyszczeniu przewodu kominowego, wygarnięciu na zewnątrz kotła CO pozostałości materiału palnego oraz sadzy z wyczystki. Przewietrzono pomieszczenia budynku i sprawdzono poziom tlenku węgla. W zdarzeniu brały udział dwa zastępy z KP PSP w Lublińcu oraz zastęp OSP Boronów.

Przypominamy, że istnieje obowiązek dokonywania okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – mówi st. kpt. Wojciech Kwapień, Oficer Prasowy KP PSP Lubliniec – Gdy używamy węgla i drewna, kontroli należy dokonać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące – 4 razy w ciągu roku. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego, system należy sprawdzać nie rzadziej niż raz na pół roku – 2 razy do roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku – podkreśla W. Kwapień.

Zdjęcie: KP PSP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.