Trzy posadzone magnolie oraz “Biblioteczna kapsuła czasu” – pamiątki dla przyszłych pokoleń

Trzy posadzone magnolie oraz “Biblioteczna kapsuła czasu” – pamiątki dla przyszłych pokoleń

Z okazji jubileuszu 750-lecia Miasta Lublińca, w ramach projektu “Lubi mi się tu historię poznawać” – dofinansowanego przez Fundację Orlen w ramach programu “Moje miejsce na Ziemi”, na terenie Bulwaru Europejskiego w sąsiedztwie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej posadzono drzewka. Pod ziemią umieszczono również “Biblioteczną kapsułę czasu”.

W wydarzeniu uczestniczyli Burmistrz Miasta Lublińca – Edward Maniura, wiceburmistrz Anna Jonczyk – Drzymała, przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu Gabriel Podbioł, dyrektor Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu – Joanna Brzezina wraz z pracownikami oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein.

Nie bez powodu zasadziliśmy trzy drzewka magnolii. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że kwiaty te istniały już 20 milionów lat temu. Przypisuje się im wiele znaczeń, m.in. trwałość czy siłę charakteru. Utożsamiamy je również z siła życiową i miłością do natury – podkreśla Katarzyna Lubosz, instruktor MPBP w Lublińcu.

W zakopanej “Bibliotecznej kapsule czasu” umieszczono pamiątki związane z placówką oraz prace uczniów lublinieckich szkół. W środku znalazła się m.in. lista nazwisk czy ważne fotografie, które pokażą przyszłym pokoleniom fragment historii.

Kolejnym punktem programu były prelekcje. Małgorzata Bednarek opowiedziała o ważnej roli drzew w życiu człowieka. Zgromadzeni goście wysłuchali również wykładu Justyny Kierat: “Pszczoły miodne i niemiodne”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości MPBP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.