Umowa podpisana. Wielkimi krokami zbliża się rozbudowa produktowego rurociągu przesyłowego w Gminie Boronów

Umowa podpisana. Wielkimi krokami zbliża się rozbudowa produktowego rurociągu przesyłowego w Gminie Boronów

W wyniku zakończonych negocjacji z PKN ORLEN w sprawie przedłużenia rurociągu produktowego magistrali południowej Płock – Koluszki – Boronów do Terminala paliw w Trzebini, zawarto długoterminową umowę na budowę 97 kilometrowego rurociągu produktowego na odcinku Boronów – Trzebinia wraz z infrastrukturą towarzyszącą – informuje Grupa PERN S.A., krajowy i regionalny lider logistyki naftowej, specjalizujący się w bezpiecznym dostarczaniu surowców i paliw.

Zgodnie z harmonogramem, wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę gazociągu planowane jest w dniu 26 czerwca 2020. Prace trwać będą od lipca 2020 do grudnia 2021.

Rurociąg produktowy relacji Boronów – Trzebinia przebiegać będzie przez tereny miast i gmin województwa śląskiego i małopolskiego. System wybudowany zostanie na obszarze gmin: Boronów, Woźniki, Koziegłowy, Siewierz, Poręba, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Bolesław, Bukowno oraz Trzebinia.

Rurociąg produktowy Boronów – Trzebinia wyposażony będzie w liniowe stacje zasuw, rozdzielnie technologiczne, instalacje i obiekty ochrony rurociągów przed korozją, urządzenia służące do sterowania stacjami zasuw i stacjami ochrony oraz w obiekty i urządzenia systemów łączności i nadzoru rurociągów przesyłowych dalekosiężnych.

Budowa obejmować będzie prace geodezyjne, usunięcie roślinności i zdjęcie urodzajnej warstwy ziemi oraz rozmieszczenie i spawanie rur. Po zakończonej budowie rozpocznie się rekultywacja mechaniczna i porządkowanie terenu – zasypanie ułożonego rurociągu warstwą ziemi o miąższości nie mniejszej niż 1 m, a także odbudowa systemów melioracyjnych i istniejącej infrastruktury. Kolejnym etapem będzie oznaczenie trasy rurociągu. Przed uruchomieniem systemu, wykonane zostaną próby oraz przeprowadzony zostanie odbiór techniczny rurociągu, a następnie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i formalne przekazanie rurociągu do eksploatacji.

Jak informuje PERN S.A. – Zabudowania, ze względu na obowiązujące przepisy techniczne nie mogą znajdować się bliżej niż 6 m od osi rurociągu (12 m strefa bezpieczeństwa rurociągu, której środek stanowi oś rurociągu – 6 m na każdą ze stron rurociągu). Pompownie, licząc od ogrodzenia, usytuowane będą co najmniej 30 m od budynków, a stacje zasuw co najmniej 15 m od budynków – Bezpieczeństwo zapewnione będzie dzięki działającym bez przerwy, automatycznym systemom nadzoru nad pracą rurociągu oraz systemom wykrywania rozszczelnień i wycieków z rurociągu – Są to niezawodne w działaniu rozwiązania techniczne i organizacyjne zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji rurociągu. Całodobowy nadzór nad pracą systemów pełnią doświadczeni operatorzy rurociągu – podkreślają przedstawiciele Grupy.

PERN S.A. jest krajowym i regionalnym liderem logistyki naftowej. Grupa zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz 1,9 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok.

Projekty inwestycyjne podejmowane przez PERN S.A. związane są z realizacją Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, uwzględniającej strategiczne interesy Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Budowę rurociągu wspierali Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron oraz Wójt Gminy Boronów Krzysztof Bełkot. Już na przełomie lutego i marca 2019 roku, mieszkańcy mogli wypełniać ankiety dotyczące planowanej inwestycji. 28 listopada poseł Gawron i wójt Bełkot wzięli udział w spotkaniu w bazie paliwowej PERN S.A. w Boronowie, gdzie prowadzono rozmowy o planach związanych ze zbliżającą się inwestycją. Budowa rurociągu produktowego pozwoli na efektywniejszą, tańszą i bezpieczniejszą dystrybucję paliw na terenach Polski południowej.

Więcej o budowie rurociągu – TUTAJ

na podstawie: boronowtrzebinia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.