Unikatowa ozdoba usunięta w trakcie remontu lublinieckiego kościoła. Mieszkaniec pyta: dlaczego?

Unikatowa ozdoba usunięta w trakcie remontu lublinieckiego kościoła. Mieszkaniec pyta: dlaczego?

Mieszkaniec powiatu, który w czwartek odwiedził siedzibę Lublinieckiego.pl, nie krył swojego zaskoczenia – W trakcie ostatnich remontów  kościoła pw. Podniesienia Krzyża Świętego w Lublińcu zlikwidowano balasy zamontowane wzdłuż krawędzi zadaszenia. Co prawda, po kolejnych naprawach odnowiona świątynia prezentuje się ładnie, ale straciliśmy historyczną ozdobę wyróżniającą się na tle całej konstrukcji. Kościół nie prezentuje się już tak okazale jak przed remontami – twierdzi nasz rozmówca. Balasy zdobiły również ogrodzenie świątyni.

Być może Parafia zamierza odtworzyć balasy? – dopytuje mieszkaniec, sugerując, że balustrada nadal powinna stanowić element całej budowy. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Parafią Podniesienia Krzyża Świętego w Lublińcu – Ze względu na zły stan techniczny i niebezpieczeństwo zawalenia (kilkanaście ton), balasy zostały zlikwidowane kilka lat temu, podczas remontu dachu, za zgodą konserwatora zabytków i nie będą odtworzone – wyjaśnia ks. Proboszcz Bronisław Jakubiszyn.

*     *     *

W architekturze: balas to pionowy element balustrady schodów, balkonu lub tarasu. Najczęściej złożony jest z dwóch tzw. dzbanuszków, zwanych też lalkami. Jest wsparty na bazie – podstawie kolumny, a zazwyczaj zwieńczony plintą – kwadratową lub prostokątną płytką znajdująca się pod bazą.

Według zapisów historycznych, już w 1505 roku, w miejscu gdzie stoi dzisiaj kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiono drewnianą świątynię, pod tym samym wezwaniem. Fundatorem budowy był książę opolski – Jan. 9 stycznia 1661 roku założono tu również przykościelny szpital.

W roku 1842 drewniany kościół rozebrano i wzniesiono w jego miejsce nowy, murowany gmach. Jego poświęcenie odbyło się 14 września 1845 roku. W 1927 roku kościół został wydzierżawiony dla duszpasterstwa wojskowego. W 1929 roku rozpoczęła się jego rozbudowa. Kościół ustanowiono rektoratem w 1962 roku. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego powołana została 21 października roku 1990.

  1. Refleks prawie jak u posła…

    Odpowiedz
  2. Ten ksiądz lepiej by wszystko likwidował drzewa usunięte teraz to niebawem znów coś nowego usunie…

    Odpowiedz
  3. Dobrze że kościół jest remontowany, inaczej pewno byłby w bardzo marnym stanie. Dobrze że remont prowadzony jest z wielkim wyczuciem i starannością.

    Odpowiedz
    • Usunięte balaski, wycięte drzewa, przesunięty wędrujących Chrystus dźwigający krzyż. Wszystko za aprobatą konserwatora. Podobnie jak wyburzenie kaplicy ewangelickiej i budowa na jej miejscu “stylowego” sklepu Neonet. Lubliniec kwitnie jak nigdy.

      Odpowiedz
  4. ten proboszcz to porażka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.