Uwaga rolnicy! Ważne spotkanie w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF) i bioasekuracji.

Uwaga rolnicy! Ważne spotkanie w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF) i bioasekuracji.

We wtorek 24 września o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin, przy ul. Sobieskiego 1 w Koszęcinie, odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń i bioasekuracji. Do udziału w panelu zapraszają Nadleśnictwa Brynek, Koszęcin i Świerklaniec.

Według danych podanych przez portal tygodnik-rolniczy.pl, w 30 tegorocznych ogniskach ASF stwierdzonych na terenie Polski, utylizacji poddano ponad 27 tysięcy świń. To o 2 tysiące świń więcej, niż w całym 2018 roku.

W trakcie spotkania omówione zostaną ogólne zagadnienia dotyczące ASF, a także obszarów występowania zagrożenia, bioasekuracji i ochrony przed ASF, rekompensat, wsparcia finansowego oraz redukcji populacji dzików. Przedstawione będą również uwarunkowania prawne związane ze zwalczaniem pomoru.

*     *     *

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość (zmiany na skórze zwierząt) i bardzo wysoka śmiertelność.

Choroba wywodzi się z Afryki, gdzie występuje powszechnie w wielu krajach. Po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 po raz pierwszy wystąpiła w Europie – w Portugalii, następnie w 1960 w Hiszpanii, 1964 we Francji, w 1967 roku we Włoszech. Najprawdopodobniej występowała również w innych krajach europejskich, lecz nie została rozpoznana.

Kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w Europie dopiero w XXI wieku – najpierw w Gruzji, skąd wirus trafił do Rosji, gdzie był notowany od roku 2007. Od czerwca 2013 roku zaczął być rejestrowany na Białorusi[2][1], następnie pojawił się na Litwie i Ukrainie. W lutym 2014 wykryto w Polsce pierwsze przypadki ASF u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z Białorusi.

Broszury informacyjne oraz film na temat ASF możecie zobaczyć TUTAJ (boronow.pl)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.