W komplecie czy hybrydowo? Jest decyzja w sprawie systemu nauczania w lublinieckich szkołach średnich [Lubliniec, Psary]

W komplecie czy hybrydowo? Jest decyzja w sprawie systemu nauczania w lublinieckich szkołach średnich [Lubliniec, Psary]

Niemal do ostatniej chwili trwały dyskusje dotyczące warunków na jakich uczniowie szkół średnich prowadzonych przez powiat lubliniecki rozpoczną pracę w nowym roku szkolnym. O końcowych rozstrzygnięciach zadecydowała opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – niezbędna do sformułowania ostatecznych ustaleń w tej sprawie.

Jeszcze w środę wydawało się, że od 1 września w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu, Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu, może obowiązywać hybrydowy system nauczania. Taki wariant oparty jest na ograniczeniu liczby uczniów przebywających w placówce i pracy zdalnej dla pozostałej grupy – system miałby funkcjonować naprzemiennie dla obu grup.

– Zarząd Powiatu po wnikliwej analizie wyraził zgodę na kształcenie w formie hybrydowej, uznając w pełni te argumenty, które przedstawili dyrektorzy szkół, wsłuchując się jednocześnie w opinie środowisk nauczycielskich, ekspertów i wirusologów – informowała wówczas Dominika Łupierz, rzecznik lublinieckiego Starostwa.

Jesteśmy w stanie epidemii. Występuje więc zagrożenie, że jeśli na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni będzie zbyt dużo uczniów i nauczycieli, wówczas stan zagrożenia zmieni się w występowanie zakażeń, a tego wszyscy chcielibyśmy uniknąć – przyznał Wicestarosta Lubliniecki Tadeusz Konina, sugerując, że chęć wdrożenia nauczania hybrydowego miała charakter zapobiegawczy, zważywszy, że w ostatnich miesiącach Starostwo borykało się już z ogromnymi problemami po licznych zakażeniach w Domach Pomocy Społecznej.

W środowym komunikacie opublikowanym na internetowej stronie Starostwa podkreślano również, że zakażenie SARS-CoV-2 mogą przenosić zarówno osoby prezentujące objawy infekcji, jak i osoby bezobjawowe – Zmniejszenie liczebności uczniów na zajęciach, w połączeniu z innymi działaniami, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli – przekonywały władze powiatu.

Warto jeszcze w tym miejscu przyjrzeć się treści rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Minister Dariusz Piontkowski wskazuje tutaj, że: “Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów“.

W odpowiedzi na wnioski dyrekcji szkół Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu poinformował jednak, że sytuacja epidemiczna w Lublińcu jest stabilna. Wymieniono tutaj dwa aktywne przypadki zachorowań notowane na dzień 27 sierpnia. Za stabilną uznano również sytuację w całym powiecie lublinieckim. Inspektor dodaje, że organizacja pracy szkoły musi być zgodna z orzeczeniami, nakazami, zakazami oraz wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Resortu Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, obowiązującymi od 1 września.

Sytuacja epidemiologiczna jest dynamiczna i w związku z tym należy śledzić ustawodawstwo i stosować się do aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii – podkreśla Teresa Gluza p.o. Państwowy Powiatowy inspektor Sanitarny w Lublińcu, w piśmie skierowanym do dyrekcji placówek.

W oparciu o opinię wydaną przez lubliniecki Sanepid, w piątek Starostwo powiatowe w Lublińcu opublikowało komunikat, który najprawdopodobniej rozwieje wszelkie wątpliwości w kwestii systemu nauki w lokalnych szkołach średnich: “W nawiązaniu do wcześniejszego komunikatu dotyczącego wyrażenia przez Zarząd Powiatu w Lublińcu zgody na częściowe zawieszenie zajęć w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Lubliniecki, poprzez wprowadzenie nauczania hybrydowego, informujemy, iż Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu, w korespondencji skierowanej do wymienionych szkół, nie wyraził opinii, która – obok zgody organu prowadzącego – jest niezbędna do wprowadzenia metod nauczania innych niż w tradycyjnej formie” – czytamy na stronie Starostwa.

Od 1 września uczniowie lublinieckich szkół średnich rozpoczną więc naukę w systemie tradycyjnym. Decyzja zbiegła się w czasie z pozyskaniem przez powiat środków ochrony, które trafią teraz do poszczególnych placówek. W piątek starosta Joachim Smyła podczas spotkania z Komendantem Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Lublińcu Januszem Bulą odebrał ponad 1200 litrów płynu do dezynfekcji oraz 25 tysięcy masek medycznych. Środki ochrony udało się pozyskać z Ministerstwa Edukacji Narodowej, w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym.

Liceum Ogólnokształcące w Psarach
Zajęcia szkolne prowadzone będą zgodnie z wytycznymi ministerstwa, a więc w trybie tradycyjnym od 1 września. Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się o godzinie 11:30 (2. piętro, budynek LO). W inauguracji uczestniczyć będzie Śląska Kurator Oświaty, która odwiedzi placówkę, aby pogratulować bardzo dobrych wyników ostatniego egzaminu maturalnego, które wyróżniały się w regionie i były znacznie wyższe od średniej krajowej.

Szkoły podstawowe i przedszkola w gminach powiatu lublinieckiego – TUTAJ

WYTYCZNE Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkółTUTAJ

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.