W LUBITECE nie zwalniają tempa. Za nami wiele wydarzeń. Co w grudniu? [oficjalne PLAKATY]

W LUBITECE nie zwalniają tempa. Za nami wiele wydarzeń. Co w grudniu? [oficjalne PLAKATY]

Spotkania z Angelo Korzekwą i Łukaszem Łebkiem. Wizyta Justyny Kierat. Interesujące rozmowy z Marcinem Grabińskim – tylko tylko część ostatnich wydarzeń zorganizowanych w siedzibie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Bardzo ciekawie zapowiada się pasmo grudniowych wydarzeń.    

Uwagę mieszkańców przyciągnęło spotkanie z Angelo Korzekwą z Koszęcina, który w 2014 roku, jako jedyny w całym województwie śląskim, został laureatem ogólnopolskiej rekrutacji do programu Niebieska Szkoła. Dzięki temu Angelo udał się w niezwykły rejs żaglowcem STS Fryderyk Chopin – po Karaibach, przez Ocean Atlantycki do Szczecina.

Koszęcinianin w trakcie kilkumiesięcznej podróży uczył się żeglarstwa i teorii – Było to niesamowite przeżycie i największa przygoda życia – przyznał gość Lubiteki. Oprócz umiejętności żeglarskich, uczestnik rejsu nauczył się dyscypliny, punktualności oraz pracy w grupie.

Jak przyznał – cechy, które zdobył na żaglowcu bardzo procentują w jego życiu codziennym. Angelo Korzekwa zaprezentował zgromadzonym prezentację multimedialną, promującą wolontariat na żaglowcu, pracę młodzieży oraz ciekawe miejsca, które zwiedził.

25 listopada w Lubitece uczniowie miejscowych szkół spotkali się z Łukaszem Łebkiem – weterynarzem, autorem dwóch książek dla dzieci „Wszystko o krowach” i „Czy krowy jeżdżą do weterynarza”. Łukasz Łebek przygotował prezentację o pracy weterynarza, podkreślają, że nie jest to zajęcie tak łatwe jak mogłoby się wydawać.

Trzeba chcieć i lubić pracować ze zwierzętami, liczyć się z tym, że można zostać podrapanym lub pogryzionym. Zwierzę w czasie badania może nas pobrudzić, ponieważ często jest wystraszone – mówił Łukasz Łebek. Przepustką do pracy w zawodzie weterynarza były dla autora sześcioletnie studia – Nauka jest trudna i wymaga wiele wysiłku lecz później praca daje dużo satysfakcji – przyznał lekarz.

Łukasz Łebek leczy głównie zwierzęta domowe, ale też wyjeżdża na wizyty do zwierząt hodowanych w gospodarstwie. Uświadamiał dzieciom, że zwierzęta – tak jak ludzie, są żywymi istotami – chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia. Lekarz omówił, jak należy opiekować się zwierzętami i diagnozować dolegliwości.

Gość poświęcił część wykładu jego kolejnej pasji, która okazała się pomocna w napisaniu książki „Wszystko o krowach” i „Czy krowy jeżdżą do weterynarza”. Zachęcał dzieci do czytania. Jak zaznaczył – sam bardzo lubił czytać i książki są obecne w jego życiu od dzieciństwa. Na zakończenie spotkania uczestnicy obejrzeli sprzęt używany przez Łukasza Łebka w pracy weterynarza.

W Lubitece obywają się cykliczne spotkania dla miłośników gier planszowych. Piątkowe popołudnia prowadzi pasjonat i znawca tej formy rozrywki, Grzegorz Drynda. Zajęcia przyciągają nowych uczestników mających ochotę rywalizować przy planszach, poznawać kolejne gry i poszerzać doświadczenie.

Czasy się zmieniły – planszówki to już nie tylko rzucanie kośćmi i przesuwanie pionków ale rozbudowane oraz doskonale skonstruowane gry towarzyskie i strategiczne. Są one dla mózgu tym, czym dla ciała aktywność fizyczna – rozwijają wiedzę w wielu dziedzinach, a co najważniejsze – budują interakcje z innymi osobami, wspólne przeżywanie emocji i spędzanie czasu w dobrym towarzystwie.

W Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej gościła również dr Justyna Kierat – z wykształcenia biolog, a z zamiłowania ilustratorka i autorka książek edukacyjnych: „Atlas zwierząt”, „Ryjcio”, „Pszczoły miodne i niemiodne”, „Mrówki duże i małe” oraz edukolorowanek własnego pomysłu: „Edukolorowanka o ptakach”, „Edukolorowanka obserwatora ptaków”.

Autorka rozmawiała z uczniami lublinieckich szkół podstawowych. Tematem spotkania były dzikie pszczoły, które są tematem jej pracy doktorskiej. Dzieci miały okazję dowiedzieć się ile jest gatunków pszczół w Polsce, jak można zostać ich hodowcą oraz poznać zachowania pszczół żyjących samotnie i w rojach. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia rurek z kokonami murarek ogrodowych.

Dr Justyna Kierat poprowadziła również zajęcia przyrodniczo-plastyczne pt. „Rozpoznajemy i rysujemy ptaki”. Uczestnicy uczyli się sposobów na zapamiętywanie i rozpoznawanie ptaków, a następnie rysowali wybrane okazy. Wydarzenie zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Ścieżka Marzeń. Dofinansowane zostały przez Urząd Miasta Lublińca.

W Lubitece odbyło się spotkanie z Marcinem Grabińskim, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach Lublinieckiego.pl/ Mistrze Polski osób słabowidzących i niewidzących oraz Mistrz Świata osób niewidomych w kategoria T11 przedstawił prezentację multimedialną połączoną z prelekcją pt. “W pogoni za pasją wyczytaną w ciemnościach”, dotyczącą sportów uprawianych wśród osób niewidomych i osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Na podstawie: Katarzyna Lubosz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.