W stronę metropolii – konsultacje w sprawie wejścia Lublińca do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego

W stronę metropolii – konsultacje w sprawie wejścia Lublińca do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego

24 maja br. Rada Miejska w Lublińcu poparła inicjatywę uchwałodawczą Klubu Radnych Forum Samorządu Lublinieckiego rozpoczynającą procedurę akcesu naszego miasta do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Jego pierwszym etapem są konsultacje społeczne z mieszkańcami Lublińca, które przeprowadzone zostaną w dniach od 29 maja do 14 czerwca.

Przynależność do Związku wiąże się z wymiernymi korzyściami. Dostrzegają to liczne samorządy, które pragną dołączyć do elitarnej grupy 41 gmin tworzących obecnie Związek.  W ostatnim stosowne uchwały w tej sprawie, podjęły m.in. Tworóg, Wielowieś, Kalety, Krupski Młyn oraz  Kochanowice. Teraz do tego grona dołączył także Lubliniec.  Warto podkreślić, że projekt uchwały przygotowany przez Jana Springwalda, Rada Miejska poparła jednogłośnie.

Poniżej zamieszczamy treść uzasadnienia do uchwały, które Jan Springwald przedstawił na sesji.

 

Województwo śląskie, a zwłaszcza jego środkowa część jest w skali Polski i Europy regionem specyficznym. Cechuje się największą w Polsce i jedną z największych w Europie gęstością zaludnienia. Na niewielkim obszarze nieznacznie przekraczającym 12 tys. km2 jest aż 12 miast z liczbą ludności powyżej 100 tys. mieszkańców. W całym zaś województwie mieszka ponad 4,5 miliona ludzi. W sercu regionu, w konurbacji katowickiej – ok. 2,5 miliona ludzi, to jest więcej niż w regionie stołecznym warszawskim.

Nic więc dziwnego, że od dłuższego czasu dyskutuje się nad taką organizacją funkcjonowania tutejszych samorządów, która przy współpracy zainteresowanych jednostek przynosiła korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. W tym kontekście należy odnotować fakt utworzenia 30 czerwca 2017 nowego związku metropolitalnego.

Metropolia obecnie jest dopiero w fazie kształtowania. Jej granice są wyznaczane, dlatego na początku dyskusji o przyszłym funkcjonowaniu tej nowej formy współpracy gmin, warto powalczyć o miejsce Lublińca na nowej mapie Śląska.

Dlaczego przynależność Lublińca do powstającej metropolii może okazać się taka cenna:

  1. Korzyści komunikacyjne. Jednym z celów metropolii jest znacząca poprawa funkcjonowania transportu zbiorowego na terenie gmin wchodzących w skład związku. W przypadku Lublińca i całego powiatu lublinieckiego, jest to o tyle istotne, że po upadku lublinieckiego PKSu, dostępność komunikacyjna do wielu miejscowości powiatu znacząco spadła. W dokumentach powstającej metropolii zaznacza się, że czas dojazdu do centrum regionu, czyli Katowic, nie powinien wynosić dłużej niż 1 godzinę. Coraz częściej dyskutuje się również nad wprowadzeniem zintegrowanego biletu obejmującego zarówno Koleje Śląskie, jak i całą sieć autobusową i tramwajową (przykładowo mieszkaniec Lublińca chcący dostać się do Zabrza, na jednym bilecie zakupionym w Lublińcu dojechałby pociągiem do Tarnowskich Gór, a dalej autobusem do Zabrza). Otwartą kwestią stałaby się również kwestia przedłużenia istniejącej sieci autobusowej w ramach KZK GOP z Tarnowskich Gór do Lublińca.
  2. Kształtowanie tożsamości lokalnej. Wobec co rusz powracających planów przywrócenia województwa ze stolicą w Częstochowie, przynależność Lublińca do związku metropolitalnego z siedzibą w Katowicach, raz na zawsze zakończyłaby dyskusję co do ewentualnej zmiany województwa przez Lubliniec. Należy bardzo mocno podkreślać fakt przynależności Lublińca do historycznego i kulturowego regionu Górnego Śląska. Zacieśnianie współpracy z takimi gminami jak Tworóg, Tarnowskie Góry, Bytom jest naturalnym procesem, który należy pielęgnować i wzmacniać. Do tej pory dużo się tylko na ten temat mówiło, ale mało robiło.
  3. Dodatkowe korzyści finansowe. Przynależność Lublińca do metropolii otworzy dostęp do wspólnego budżetu regionu, na który złożą się między innymi dodatkowe wpływy z budżetu państwa oraz większe wpływy z podatku PIT. Pojawią się nowe perspektywy finansowania nowych, dużych inwestycji na terenie miasta.
  4. Większe oszczędności i bezpośrednie korzyści dla mieszkańców. Dzięki centralizacji pewnych podmiotów oraz działań, będzie można osiągnąć korzyści wynikające ze skali. Przykładem jest tutaj chociażby wspólny zakup energii przez wszystkie gminy, co przełoży się na niższe ceny prądu.
  5. Rozwój turystyki i rekreacji. Lasy Lublinieckie są naturalnym miejscem weekendowo-świątecznego wypoczynku mieszkańców konurbacji katowickiej. Dzięki wspólnej promocji regionu, poprawie dostępności przestrzennej, spodziewany jest dalszy wzrost znaczenia funkcji turystyczno-rekreacyjnej Ziemi Lublinieckiej. Możliwe jest stworzenie z sąsiednimi gminami Lokalnej Organizacji Turystycznej. Szczególnie istotne jest to dla takich dzielnic jak Kokotek, Posmyk, Pusta Kuźnica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.