Wybory Samorządowe. Jak będą wyglądać karty do głosowania? Jak skreślać?

Wybory Samorządowe. Jak będą wyglądać karty do głosowania? Jak skreślać?

Wybory Samorządowe są najbardziej skomplikowaną formą głosowania spośród wszystkich plebiscytów przeprowadzanych w Polsce. W zależności od miejsca zamieszkania, możemy otrzymać nawet cztery różne karty z nazwiskami kandydatów. Co czeka Mieszkańców powiatu lublinieckiego kiedy wejdą do specjalnej kabiny aby wskazać wybrane przez siebie osoby?

Cała społeczność naszego powiatu spełnia kryteria kwalifikujące ją do otrzymania czterech kart. Zamieszkujemy bowiem gminy oraz miasta nie będące miastami na prawach powiatu. Każda karta przyporządkowana będzie konkretniej grupie kandydatów, w zależności od urzędu, do którego pretendują i będzie wyróżniała się odpowiednim kolorem.

W wyborach do rady gminy lub miasta – kolor biały;

W wyborach do rady powiatu – kolor żółty;

W wyborach do Sejmiku Województwa – kolor niebieski oraz na wójta;

W wyborach na burmistrza lub prezydenta miasta – kolor różowy.

.

 *  *  *

Warto również zapoznać się z instrukcją dotyczącą prawidłowego skreślania pól przy nazwiskach wybranych kandydatów oraz ilości oddanych głosów. Łatwa tutaj o błąd, a wówczas głos będzie unieważniony:

W wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak „X” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata;

W wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, postaw tylko jeden znak „X” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;

W wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Pamiętajmy przy tym, że znak „X” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Info na podst.: pkw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.