Wypadki, kolizje i nietrzeźwi kierowcy w powiecie lublinieckim. Porównujemy WAKACYJNE dane z 2019 i 2018 roku.

Wypadki, kolizje i nietrzeźwi kierowcy w powiecie lublinieckim. Porównujemy WAKACYJNE dane z 2019 i 2018 roku.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zbilansowali dane związane ze zdarzeniami drogowymi, do których doszło na terenie powiatu podczas zakończonych właśnie ferii letnich. LUBLINIECKI.pl jako pierwszy publikuje oficjalne statystyki, porównując je z rokiem 2018!

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku na terenie powiatu lublinieckiego doszło do 15 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby a 20 zostało rannych. Zanotowano 116 kolizji. Policjanci namierzyli łącznie 52 osoby prowadzące swoje pojazdy w stanie po spożyciu (od 0,2 do 0,5 prom.) lub nietrzeźwości (powyżej 0,5 prom.).

Jak było w tym samym okresie czasu w roku ubiegłym? W 6 wypadkach śmierć poniosła 1 osoba a 12 odniosło rany. Doszło do 132 kolizji i jest to jedyna kategoria, w stosunku do której tegoroczny wskaźnik jest niższy. W 2018 roku w powiecie lublinieckim zatrzymano 15 kierowców siedzących za kółkiem na tzw. podwójnym gazie.

W porównaniu do wakacji z roku 2018, wzrost statystyk może wzbudzać niepokój lecz jak wyjaśnia mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu – Niejednokrotnie zdarzenia, które początkowo uznaje się za wypadki, po opiniach biegłych, okazują się być kolizjami. Sprawia to, że suche liczby mogą nieco odbiegać od rzeczywistości – mówi rzecznik KPP.

W powszechnej opinii – wypadkiem określa się zdarzenie, po którym poszkodowani wymagają przetransportowania do szpitali. Jeśli nie zachodzi taka konieczność, wówczas mówimy o kolizji. Ostateczne zakwalifikowanie zdarzenia do którejś z tych kategorii uzależnione jest jednak od tego, czy odniesione obrażenia skutkują na zdrowiu uczestnika do lub powyżej siedmiu dni – przekroczenie bariery tygodnia kwalifikuje zdarzenie jako wypadek. Tak czy owak, liczba wszystkich incydentów, do których doszło na naszych drogach podczas wakacji… wciąż daje do myślenia.

Martwi ilość nietrzeźwych, która w powiecie lublinieckim wzrosła w porównaniu z ubiegłorocznymi feriami letnimi. Jedno jest pewne – tutaj liczby są jednakowe dla wszystkich nieodpowiedzialnych kierowców – Nieustannie apelujemy do prowadzących o rozsądek, przypominając o konsekwencjach wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu. Obok ewidentnego zagrożenia dla siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu, trzeba liczyć się z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów, co może wyraźnie utrudniać m.in. realizację obowiązków zawodowych. To także obciążenie dla kieszeni, z racji wystawianych mandatów. W najpoważniejszych przypadkach nietrzeźwym kierowcom grozi również kara więzienia – wymienia mł. asp. Michał Sklarczyk.

Pamiętajmy też, że konsekwencje wynikające ze spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu to często upokorzenie dla bliskich, zwłaszcza dzieci, odczuwających krytykę ze strony opinii publicznej.

Lublinieccy policjanci, bazując na statystykach dotyczących wakacji 2019, zapowiadają zaostrzenie kontroli w celu skutecznego eliminowania z ruchu drogowego osób nietrzeźwych.

Zdjęcie: archiwum (2011)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.