Za nami druga przysięga “terytorialsów”.

Za nami druga przysięga “terytorialsów”.

W niedzielę blisko 60. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w Gliwicach Przysięgę Wojskową. To druga taka uroczystość w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przez ostatnie 16 dni, poświęcając swój prywatny czas, uczestniczyliście w bardzo intensywnym szkoleniu wojskowym, w trakcie którego wasze postanowienie, aby zostać żołnierzem było poddawane próbie – powiedział podczas Przysięgi Wojskowej, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Jak zaznaczył, to dopiero początek służby a przed wojskowymi stoją kolejne wyzwania – Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi, być może jeszcze cięższe, spowodują, że to co dziś wydaje wam się trudne, za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da Wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę jak wiele jeszcze musicie się nauczyć – mówił do żołnierzy płk Białas.

W uroczystej przysiędze wziął udział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał dywizji, Wiesław Kukuła, który odczytał list Ministra Obrony Narodowej – Stajecie się kontynuatorami dzieła bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy na przestrzeni wieków bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju – napisał w liście minister Mariusz Błaszczak.

* * *

Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. W województwie śląskim służy obecnie ponad 260 żołnierzy WOT. Ponad 50 % z nich jest między 31 a 40 rokiem życia. Średnia wieku to 33 lata. W 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się już dwa szkolenia podstawowe tak zwane „szesnastki” i wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku i składały przysięgę.

W naszym województwie powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.