Za nami kolejny etap instalacji odcinka produktowego rurociągu przesyłowego w gminie Boronów

Za nami kolejny etap instalacji odcinka produktowego rurociągu przesyłowego w gminie Boronów

W wyniku przeprowadzonego postępowania na dostawy fabrycznie nowych rur i łuków na potrzeby realizacji robót budowlanych w zakresie budowy rurociągu Boronów – Trzebinia, PERN S.A. wybrał ofertę złożoną przez Konsorcjum spółek Ferrum S.A. z siedzibą w Katowicach (lider) oraz Izostal S.A. z siedzibą w miejscowości Kolonowskie. Umowa z dostawcą została podpisana 14 lipca 2020 r – informuje krajowy lider logistyki naftowej.

Wcześniej PERN podpisał umowę z firmą, która będzie pełnić funkcję Inżyniera budowy rurociągu produktowego Boronów – Trzebinia. Na początku lipca w Bazie Paliw nr 3 w Boronowie zakończono skomplikowany proces montażu dachu na budowanym zbiorniku [zdjęcie]. Jak zapowiada firma – Realizacja tego etapu inwestycji da klientom PERN dodatkowe 10 tys. m³ pojemności na magazynowanie oleju napędowego – Już 15 lipca PERN uruchomił postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy robót budowlanych. Według założeń, prace nad budową trwać będą do grudnia 2021 roku.

Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia południa Polski w paliwa przez zwiększenie zasięgu transportu rurociągowego z Zakładu Głównego PKN ORLEN S.A. Całościowo inwestycja zakłada budowę rurociągu produktowego o długości​ ok. 97 km relacji Boronów – Trzebinia, przebiegającego przez tereny województwa śląskiego i małopolskiego (w sumie jedenaście gmin) wraz z modernizacją istniejącej infrastruktury oraz budową dwóch nowych pompowni paliw na trasie rurociągu Płock – Koluszki – Boronów, które zapewnią osiągnięcie zakładanych przepustowości i maksymalizację przeładunków paliw na odcinku Płock – Trzebinia. – podkreśla PERN.

Rurociąg produktowy Boronów – Trzebinia wyposażony będzie w liniowe stacje zasuw, rozdzielnie technologiczne, instalacje i obiekty ochrony rurociągów przed korozją, urządzenia służące do sterowania stacjami zasuw i stacjami ochrony oraz w obiekty i urządzenia systemów łączności i nadzoru rurociągów przesyłowych dalekosiężnych.

Budowa obejmować będzie prace geodezyjne, usunięcie roślinności i zdjęcie urodzajnej warstwy ziemi oraz rozmieszczenie i spawanie rur. Po zakończonej budowie rozpocznie się rekultywacja mechaniczna i porządkowanie terenu – zasypanie ułożonego rurociągu warstwą ziemi o miąższości nie mniejszej niż 1 m, a także odbudowa systemów melioracyjnych i istniejącej infrastruktury. Kolejnym etapem będzie oznaczenie trasy rurociągu.

Przed uruchomieniem systemu, wykonane zostaną próby oraz przeprowadzony zostanie odbiór techniczny rurociągu, a następnie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i formalne przekazanie rurociągu do eksploatacji.

Budowę rurociągu wspierali Poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron oraz wójt gminy Boronów Krzysztof Bełkot. Już na przełomie lutego i marca 2019 roku, mieszkańcy mogli wypełniać ankiety dotyczące planowanej inwestycji. 28 listopada poseł Gawron i wójt Bełkot wzięli udział w spotkaniu w bazie paliwowej PERN S.A. w Boronowie, gdzie prowadzono rozmowy o planach związanych ze zbliżającą się inwestycją.

PERN S.A. jest krajowym i regionalnym liderem logistyki naftowej. Grupa zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz 1,9 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok.

zdjęcie: biuroprasowe.pern.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.