Za nami tradycyjny “Polonez” na Rynku Głównym w Lublińcu! [ZOBACZ FILM]

Za nami tradycyjny “Polonez” na Rynku Głównym w Lublińcu! [ZOBACZ FILM]

W piątek, na Rynku Głównym w Lublińcu, uczniowie szkół średnich, nauczyciele, samorządowcy oraz mieszkańcy powiatu zatańczyli tradycyjnego “Poloneza”. Barwny korowód przemierzył rynek w takt jednego z najdostojniejszych polskich tańców punktualnie o godzinie 14:00. To już 8 edycja tego wydarzenia.

Tradycyjny “Polonez” na lublinieckim rynku to inicjatywa podjęta przez maturzystów z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu, którzy w 2012 roku, pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego – Artura Gawina, zorganizowali pierwszego w mieście flash moba – to popularna zabawa polegająca na zamierzonym stworzeniu “sztucznego tłumu” w miejscu publicznym, w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia… zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. Tematem akcji z 2012 roku był właśnie “Polonez”.

Spontaniczny pomysł miał być tylko chwilowym “wybrykiem” młodzieży lecz niespodziewanie zyskał sympatię lokalnej społeczności i stał się wspaniałą tradycją w historii miasta. W corocznym wydarzeniu uczestniczą również artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, nadając imprezie dodatkowego smaczku. Niezastąpionym wodzirejem, brawurowo prowadzącym przebieg piątkowego “Poloneza”, był Piotr Hankus.

“Polonez” to polski taniec narodowy, dawniej nazywany tańcem dworskim. To taniec kołowy – korowodowy. Nazwa zapożyczona została z języka francuskiego – polonaise. Taniec utrzymywany jest w tzw. metrum trójdzielnym, w tempie umiarkowanym. Korowód składa się z par, poruszających się krokiem dostojnego chodu po liniach krętych i prostych, dobieranych przez prowadzącego.

Od początku XIX wieku uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy, którego forma kultywowana wśród warstw wyższych stanowiła uszlachetnioną wersję tańców obecnych od wieków w polskim społeczeństwie. W ideologii narodowej polonez jest tanecznym emblematem kultury polskiej, wyrażającym sarmacki etos rycerski oraz normy obyczajowe w relacjach towarzyskich (w tym szczególnie międzypokoleniowych i damsko-męskich).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.