W dniach 8 oraz 10 grudnia w Lublińcu odbędą się Msze Święte w intencji Piotra Włoszczyka i Policjanta II RP Augustyna Pradeloka oraz czterdziestu sześciu Powstańców Śląskich i Rodaków, w 84 rocznicę Ich rozstrzelania przez niemieckiego okupanta w lasach koło Rawicza.
Nabożeństwa będą wyrazem pamięci o Bohaterach i Ofiarach zbrodni niemieckiej z 1939 roku, wykonywanej pod kryptonimami Intelligenzaktion, Operacja Tannenberg i Akcja AB.
Z ustaleń śledztwa o sygn. S 14/13/Zn, Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wynika, że 46 Rodaków bezprawnie pozbawiono wolności i przetrzymywano w więzieniu dla mężczyzn w Lublińcu.
7 listopada 1939 roku, jako internowani, przetransportowani zostali do więzienia w Rawiczu.
Zarówno w Lublińcu jak i w Rawiczu, poddani byli nieludzkiemu traktowaniu. Ustalenia śledztwa, a szczególnie niedawno odnaleziony niemiecki dokument, wskazują ss einsatzkommando 15/6 jako sprawców rozstrzelania 45. naszych Rodaków w dołach śmierci w dniu 7 grudnia 1939 r. w lasach koło Rawicza. Wyjątkiem był policjant II RP, były Powstaniec z Kochanowic, którego wcześniej odłączono od grupy i przekazano do gestapo w Lesznie. Najprawdopodobniej został on rozstrzelany w lasach koło Leszna, gdzie po wojnie ekshumowano ciała 339-ciu zamordowanych Bohaterów niepodległości.
Lasy koło Rawicza i Leszna były niemym świadkiem tej niemieckiej zbrodni, rozstrzelania naszych niepodległościowych Bohaterów z Lublińca, Woźnik, Lisowa, Kochanowic i okolic.
Msze św. w Ich intencji w 84 rocznicę Ich rozstrzelania przez niemieckiego okupanta w lasach koło Rawicza będą odprawiane:
- w Parafii św. Mikołaja w Lublińcu, w piątek 8 grudnia o godz. 10:00 – Niepokalane Poczęcie NMP, u św. Mikołaja w Lublińcu
- w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu w niedzielę, 10 grudnia o godz. 7.30 [transmisja w internecie: TUTAJ]
W ostatnich dniach odprawiona została Msza Święta w Parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu w intencji Śp. Powstańców Śląskich rozstrzelanych w zbrodni niemieckiej w lasach koło Rawicza w 1939 roku.
Współpraca: Krystyna Andrzejewska