Gaz popłynie w Koszęcinie?

Gaz popłynie w Koszęcinie?

Kolejna procedura dotycząca budowy sieci gazowej na terenie Gminy Koszęcin – z korzyścią dla mieszkańców. Tak wynika z informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie Urzędu Gminy. Zabrzański oddział Polskiej Spółki Gazowej poinformował, że przeprowadzona analiza ekonomiczna w sprawie gazyfikacji gminy uzyskała wynik pozytywny.

W marcu 2017 roku przedstawiciele spółki gościli w Koszęcinie. Przekonywali mieszkańców do gazyfikacji gminy, rzecz jasna – z możliwością indywidualnego przyłączenia się do planowanej sieci. Wymieniali przy tym zalety wynikające z takiej zmiany sposobu zaopatrywania posesji w energię. Oprócz walorów ekologicznych, gazyfikacja stanowi szereg udogodnień w życiu codziennym – np. całodobowe utrzymanie ciepła w pomieszczeniach, brak odpadów powstałych w wyniku spalania materiałów czy niezawodność i bezobsługowość urządzeń w stosunku do tradycyjnych pieców CO.

Największym problemem jest jednak początkowa kwota za instalację przyłącza na terenie posesji, po którą muszą sięgnąć mieszkańcy. W przypadku Gminy Koszęcin, opłata za budowę przyłącza do 15 metrów od granicy posesji do gazociągu miała wynieść 2.260, 25 zł brutto. Za każdy metr przekraczający tą odległość mieszkańcy muszą wyłożyć kolejne 88,31 zł brutto. Dość wysokie ceny nie odstraszyły mieszkańców, którzy wypełnili ankiety dające podstawę do analizy ekonomicznej wdrożonej przez Polska Spółkę Gazową. W samej miejscowości Koszęcin zebrano 218 ankiet. Chęć doprowadzenia gazu do posesji wyrazili też mieszkańcy z ościennych sołectw.

Kolejnym etapem będzie teraz analiza symulacyjna zaplanowanej sieci pod kątem doboru optymalnych średnic oraz możliwości przesyłowych gazociągów – Jeśli symulacja wypadnie pomyślnie dla spółki, wówczas ostateczny wniosek obejmujący całkowitą wizję projektu, trafi do rozpatrzenia przez Radę Techniczno Ekonomiczną zabrzańskiego oddziału – mówi Sebastian Kulik, reprezentujący PSG w programie gazyfikacji Gminy Koszęcin – Pozytywna opinia rady będzie jednocześnie zgodą na rozpoczęcie inwestycji. W pierwszej kolejności gazyfikacja ma objąć Koszęcin, a następnie kolejne miejscowości zlokalizowane na terenie gminy. Kulik nie wyklucza również obniżki cen za budowę przyłączy.

Zbigniew Seniów, Wójt Gminy Koszęcin, na bieżąco monitoruje rozwój kolejnych procedur towarzyszących planowanej gazyfikacji gminy. Jest pełen optymizmu lecz wstrzymuje się z oficjalnym potwierdzeniem rozpoczęcia inwestycji – Poczekajmy na ostateczne decyzje jakie w najbliższych dniach mają zapaść w Polskiej Spółce Gazowej – uspokaja wójt, który deklaruje jednocześnie, że w chwili rozpoczęcia instalacji sieci gazowej w Koszęcinie, będzie czynił starania aby doprowadzić przyłącza do budynków znajdujących się pod administracją Urzędu Gminy.

Zdjęcie: wikipedia.pl

Starszy artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.