21-latek zatrzymany przez lublinieckich kryminalnych. W jego mieszkaniu zabezpieczono środki odurzające

21-latek zatrzymany przez lublinieckich kryminalnych. W jego mieszkaniu zabezpieczono środki odurzające

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji zatrzymali 21-letniego mieszkańca Lublińca. W mieszkaniu mężczyzny zabezpieczono marihuanę, tabletki wyglądem przypominające ecstasy, a także leki psychotropowe.

Zatrzymany usłyszał zarzuty, za które grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności – poinformowano na stronie lublinieckiej komendy.

Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej uzyskali informację dotyczącą mieszkańca Lublińca, który miał posiadać i rozprowadzać zabronione środki odurzające.

Przypuszczenia śledczych potwierdziły się w miniony weekend, kiedy to kryminalni wkroczyli do jednego z mieszkań na terenie miasta. Podczas przeszukania, śledczy zabezpieczy ponad 60 gram marihuany, 100 sztuk tabletek wyglądem przypominających ecstasy oraz leki psychotropowe – potwierdził asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

21-latek został zatrzymany, a następnie doprowadzony do lublinieckiej prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych w celu przygotowania i wprowadzenia ich do obrotu dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

*     *     *

Według ostatnich danych zawartych w “Raporcie o stanie narkomanii” sporządzonym przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii danych odsetek osób, używanie alkoholu w ciągu ostatniego roku odnotowano w Polsce na poziomie 79,9% (badanie z 2018 roku), podczas gdy w przypadku narkotyków odsetek wyniósł 5,4% (dane dla osób w wieku 15-64 lata).

W 18 krajach zarejestrowano wyższe wskaźniki używania nielegalnych substancji psychoaktywnych niż w Polsce. Najwyższe rozpowszechnienie używania narkotyków odnotowano w Hiszpanii (11,9% w 2017 roku), Holandii 11,8% (2018), Francji 11,4% (2017). Najniższy odsetek rozpowszechnienia używania odnotowano na Cyprze (2,2% w 2016 roku) oraz na Węgrzech (2,3% w 2015) – czytamy w treści Raportu.

Grupą wiekową, która jest często brana pod uwagę w prowadzeniu działań z zakresu przeciwdziałania narkomanii są osoby w wieku 15-34 lata, czyli młodzi dorośli.
W Polsce odsetek osób używających narkotyków w wieku 15-34 lata wyniósł 10,4% (2018), mimo to Polska nadal znajduje się w grupie krajów o niższych wskaźnikach

Według ostatniego badania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Kantar Polska z 2018 roku w populacji generalnej, najczęściej używanym narkotykiem była marihuana z odsetkiem 12,1%. Do jej zażywania przyznało się 7,8% badanych w wieku 15-34 lata. W całej badanej populacji (15-64 lata) wyższy odsetek odnotowano wśród mężczyzn – 16,4% niż wśród kobiet – 7,7% w przypadku wskaźnika używania kiedykolwiek w życiu.

Kompletny Raport KBds.PN znajdziecie: TUTAJ

FILM: TRUDNE WYCHOWANIE i NARKOTYKI. Spotkanie z Aliną Kulą i Iwoną Ochman w Lublińcu, 28.11.2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.