Skutki spożywania alkoholu w trakcie ciąży ogromnym zagrożeniem dla dziecka! Ważne spotkanie w Lublińcu [27.09.]

Skutki spożywania alkoholu w trakcie ciąży ogromnym zagrożeniem dla dziecka! Ważne spotkanie w Lublińcu [27.09.]

Wrzesień to miesiąc, w którym obchodzimy światowy dzień FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) oraz FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Płodowych). Celem wydarzenia obchodzonego w dziewiątym dniu miesiąca jest uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego negatywny wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości na możliwy nieprawidłowy rozwój dziecka.

W celu zwrócenia uwagi lokalnego środowiska, instytucji i organizacji jak ważny to jest problem Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublińcu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Lubliniecka Rada Kobiet podjęły się zorganizowania seminarium edukacyjno – profilaktycznego.

Zaproszenie do udziału przyjęła dr n.med. Małgorzata Klecka, która w trakcie spotkania wygłosi wykład “FAS – niewidzialna epidemia”. Doktor Klecka – psychiatra dziecięca, psychoterapeutka – jest założycielką i prezesem Fundacji Fastryga, kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych dzieci z FASD w Lędzinach, buduje system wsparcia dla rodzin (biologicznych, zastępczych, adopcyjnych) wychowujących dzieci z FAS, zajmuje się również działalnością diagnostyczną, terapeutyczną i szkoleniową.

W spotkaniu udział wezmą zaproszeni przedstawiciele samorządu, lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych, środowiska medycznego.

Przedstawione zostaną działania oraz doświadczenia osób, pracujących i wspierających dzieci z FAS oraz ich rodziny. Organizatorzy seminarium chcą zwrócić uwagę na konsekwencje , jakie wynikają z picia alkoholu kobiet w ciąży w postaci FAS/FASD. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Picie alkoholu przez matkę będącą w ciąży może doprowadzić u dziecka m.in. do uszkodzenia mózgu, deformacji twarzy oraz niedoboru masy ciała i wzrostu. Wciąż jeszcze w społeczeństwie nie ma wystarczającej świadomości związanej z zagrożeniem płodu. Już minimalna ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku – przekonują inicjatorzy spotkania.

Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na jego rozwój. Pół godziny po wypiciu napoju alkoholowego przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi kobiety.

Płodowy Zespół alkoholowy to zespół wad wrodzonych obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne takie jak:

  • niski wzrost i małogłowie,
  • dysmorfie twarzy (twarz jest niesymetryczna),
  • problemy ze słuchem, opóźniona zdolność mówienia,
  • zmniejszone pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa,
  • anomalie w budowie wątroby, serca, nerek,
  • podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z pamięcią i trudność w uczeniu się,
  • zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne,
  • niekontrolowane napady złości, agresja,
  • skłonność do uzależnień,
  • skłonności depresyjne i lękliwość.

FAS jest nieuleczalny, a więc występuje u dzieci i u dorosłych. To jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję od alkoholu w ciąży.

Miejsce i termin seminarium:

Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna “Lubiteka”

ul. Sportowa 3, Lubliniec

27.09.2021, godz. 10:00 – 13:00

Zdjęcie: gov.pl/web/uw-lubuski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.