Porzucony bunkier z czasów II Wojny Światowej zostanie przeniesiony na Plac Golasia w Lublińcu? Znamy wynik Zapytania Ofertowego

Porzucony bunkier z czasów II Wojny Światowej zostanie przeniesiony na Plac Golasia w Lublińcu? Znamy wynik Zapytania Ofertowego

4 października Miasto Lubliniec rozpoczęło procedurę Zapytania Ofertowego na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej rewitalizacji terenu Placu im. Pawła Golasia zlokalizowanego przy Jednostce Wojskowej Komandosów w ramach zadania inwestycyjnego pn. “Rewitalizacja skwerów i placów na terenie miasta Lublińca – poprawa estetyki miasta”.

Proponowany przez Miasto program użytkowy obejmuje zlokalizowanie na terenie Placu Golasia bunkru z czasów II Wojny Światowej wraz z niezbędnymi pracami remontowymi obiektu.

Chodzi o bunkier znajdujący się obecnie obok torowiska w sąsiedztwie zakładu Lentex. Najprawdopodobniej w latach 50-tych lub 60-tych, decyzją komunistów, zamierzano zniszczyć obiekt zlokalizowany wówczas obok wieży ciśnień na terenie stacji kolejowej w Lublińcu. Żelbetonowa konstrukcja była jednak na tyle twarda, że nie poddała się sile młotów pneumatycznych. W rezultacie władza ludowa nakazała wywieźć bunkier i porzucić go przy linii kolejowej Lubliniec – Częstochowa [więcej w linku poniżej]

Sprawą przeniesienia i odrestaurowania bunkru interesowali się m.in. Jerzy Trociński – pasjonat historii lokalnej, Poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron czy Zbigniew Rosiński – były radny Rady Miejskiej, który czynił starania o sprowadzenie obiektu na Plac Golasia składając w tej sprawie wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublińca 2020. Projekt nie zyskał sobie jednak przychylności głosujących mieszkańców ustępując m.in. Darmowej sterylizacji i kastracji dla kotów [30 000,00 zł]

W ramach prowadzonej procedury Zapytania Ofertowego, oprócz osadzenia bunkru, na Placu Pawła Golasia planowano jeszcze oświetlenie iluminacyjne typu LED oraz alejki spacerowe.

27 października w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lublińcu poinformowano o unieważnieniu Zamówienia – Cena najkorzystniejszej złożonej oferty przewyższa kwotę, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zadania – czytamy w ogłoszeniu Burmistrza Edwarda Maniury.

Kwota wyodrębniona przez Miasto na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej to 15.000,00 zł. Nie podano przy tym kwot zaproponowanych przez oferentów. Jak dowiedzieliśmy się jednak w Wydziale Inwestycji Urzędu Miejskiego, najtańsza złożona oferta sięgnęła aż 44 895 złotych!

Po unieważnieniu postępowania, tego samego dnia opublikowano ponowione ogłoszenie o Zamówieniu. Końcowy termin składania ofert wyznaczono na 8 listopada. Do tematu powrócimy po publikacji wyniku.

Na chwilę obecną nie wiemy czy Miasto zwiększy kwotę na realizację zadania. Wiemy jednak, że mniej więcej w tym samym czasie w Urzędzie Miejskim rozstrzygają się inne postępowania:

  • wykonanie i dostawa 1000 sztuk pluszowej maskotki “LUBISIA” – 28.905,00 zł
  • wykonanie i dostawa 1200 sztuk koszulek bawełnianych dla dorosłych i dzieci – 15.793,20 zł
  • wykonanie i dostawa 2000 sztuk kalendarza trójdzielnego w kopercie na rok 2022 – 14.575,50 zł
  • czy dostawa 300 sztuk filiżanek ze spodkiem w opakowaniu kartonowym (unieważniony)

   *    *    *

Paweł Golaś (1885-1940) Powstaniec Śląski, Żołnierz Niepodległej 1918, Komendant Powiatowy Wojsk Powstańczych z okresu III Powstania Śląskiego w 1921 r.

Pod komendą Pawła Golasia, Powstańcy Śląscy z Lublińca i okolic w III Powstaniu wywalczyli powrót Lublińca i części Ziemi Lublinieckiej do Polski. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. W 1939 r. zagrożony aresztowaniem ukrywał się w Częstochowie. Ujęty przez gestapo

4 lutego 1940 aresztowany, nieludzko traktowany został rozstrzelany strzałem w tył głowy nad dołem śmierci w Olsztynie pod Częstochową 28 czerwca 1940 r.

Za niezłomną walkę o polskość i powrót Górnego Śląska do Macierzy został zamordowany w niemieckiej zbrodni Ausserordentliche Befriedungsaktion, która jest częścią Niemieckiej Zbrodni 1939 – NZ1939.

W Lublińcu, na zachodniej ścianie Rynku Głównego znajduje się Tablica poświęcona Pawłowi Golasiowi oraz jego imieniem nazwano plac przy Jednostce Wojskowej Komandosów, na którym stoi Pomnik Powstańców Śląskich.

Lubliniec: Bezcenny schron z czasów II wojny światowej… wyrzucony jak śmieć! [VIDEO]

Budżet Obywatelski Miasta Lublińca 2020 rozstrzygnięty! Które projekty zwyciężyły w głosowaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.