Gmina Ciasna ogłosiła przetarg na wykonanie projektu i kosztorysu rewitalizacji pałacu w Sierakowie Śląskim

Gmina Ciasna ogłosiła przetarg na wykonanie projektu i kosztorysu rewitalizacji pałacu w Sierakowie Śląskim

Gmina Ciasna ogłosiła przetarg na “Opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji pałacu w Sierakowie Śląskim oraz działań przyrodniczych w otoczeniu parkowym Pałacu”. 

To kolejny etap działań zmierzających do odrestaurowania kompleksu parkowo-pałacowego wraz z nadaniem mu nowych funkcji, przy zachowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Wcześniej uporządkowano tutaj drzewostan.

Teraz gmina koncentruje się m.in. na uzyskaniu projektów wykonawczych, przedmiarów robót i kosztorysów inwestorskich. Główny nacisk położony będzie na stworzenie projektu miejsca o charakterze kulturalnym, turystycznym i edukacyjnym – pozostającego do dyspozycji społeczności lokalnej gminy Ciasna.

W dalszej perspektywie planowane są prace rewitalizacyjne pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i z wykorzystaniem dofinansowań zewnętrznych.

*     *     *

Neobarokowy pałac w Sierakowie Śląskim wzniesiony został w 1905 roku przez, pochodzącą z niemieckiej Brandenburgii, rodzinę von Klitzing, będącą również właścicielem Ciasnej (pałac), Molnej i Jeżowej.

W 1926 roku rezydencję przejął Oberschlesische Landesgesellschaft (Górnośląski Urząd Rolniczy) w Opolu, wkrótce zaś została ona zakupiona przez Artura Prueslera. Następnie zamieszkiwały tutaj dziewczęta, które pomagały osadnikom z Westfalii.

Po II wojnie światowej upaństwowiony pałac przeznaczano na różne cele – m.in. mieścił się tu Gminny Ośrodek Kultury w Ciasnej, a także kilka lokali mieszkalnych. Realia PRL przyczyniły się jednak do stopniowej dewastacji obiektu. W latach 60-tych rozgrabiono pozostałości dawnego wyposażenia (zrywano nawet zabytkową boazerię) oraz wycięto wiele bezcennych drzew.

Obiekt nie miał także szczęścia po upadku komunizmu. W latach 90-tych oraz na początku XXI wieku pałac i park ulegały dalszemu niszczeniu. Pielęgnację drzew na obszarze parku rozpoczęto w 2017 roku.

Termin składania ofert na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej upływa 20 kwietnia br. W przypadku wyłonienia wykonawcy maksymalny termin sporządzenia dokumentacji wyniesie 20 miesięcy.

Zdjęcie: Pałac w Sierakowie Śląskim oraz rodzina von Klitzing [1908 lub 1909 r.]

Zdjęcie powyżej: Sylwia Mietelska [lubliniec.starostwo.gov.pl]

Czytaj również:

Gmina Kochanowice planuje adaptację kolejnego budynku na terenie dawnego folwarku. Ruszył przetarg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.