Lubliniec: Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym, impreza biegowa i spektakl w MDK z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Lubliniec: Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym, impreza biegowa i spektakl w MDK z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Miasto Lubliniec włączyło się w obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieszkańcy, którzy włączyli się w tegoroczne świętowanie mogli skorzystać z kilku interesujących wydarzeń – od oficjalnych uroczystości zorganizowanych na Cmentarzu Wojskowym, przez sport, po imprezy kulturalne. W obchody włączyły się lokalne instytucje i stowarzyszenia.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu. W asyście Kompanii Honorowej Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Miejskiej Orkiestry Dętej, Poległym żołnierzom hołd oddali m.in. lublinieccy przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, zakładów pracy i organizacji pozarządowych, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy.

O godzinie 10:00 w kościele Parafii Wojskowej Błogosławionego Piotra Jerzego Frassati odbyła się msza w intencji Ojczyzny i Miasta.

Kolejnym punktem obchodów był Bieg Niepodległości zorganizowany przez Wojskowy Klub Biegacza “Meta”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11:11. Na 2,2 kilometrową trasę wyruszyło aż 750 uczestników (komplet zgłoszeń). Liczba ta nawiązuje do jubileuszu 750-lecia Miasta Lublińca. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz krówkę komandosa.

Po zakończonym biegu, o godzinie 12:00, odśpiewano Hymn Państwowy, natomiast przed biegiem na płycie głównej Stadionu Miejskiego utworzono żywy, biało – czerwony napis “Lubliniec”.

O godzinie 15:00 w Miejskim Domu Kultury zaprezentowano spektakl pt. “Jak Lubliniec do Polski powrócił”. Widowisko traktujące o losach Bohaterów III Powstania Śląskiego, oparte na scenariuszu Ewy Prandzioch, wyreżyserowała Agnieszka Raj-Kubat.

Nie po raz pierwszy scenicznym kunsztem zachwycili aktorzy “Teatru po pracy” i Młodzieżowej Sceny Teatralnej. Kolorytu dodała muzyka grana i śpiewana, znakomita scenografia opracowana przez Monikę Klimzę-Gryc oraz projekcje multimedialne umiejętnie wplecione w całokształt sztuki. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej MDK nagrodziła twórców owacją na stojąco.

Obchody oraz msze święte związane z Narodowym Świętem Niepodległości zorganizowano również w innych miejscowościach powiatu lublinieckiego. O wydarzeniach informowano na stronach Urzędów Gmin: Herby, Koszęcin i Woźniki. Wydarzenia kameralne odbywały się również w szkołach.

Zdjęcie: “Żywy napis: Lubliniec” na terenie Stadionu Miejskiego [autor: Czesława Włuka] 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.