Przed nami majówka. Strażacy apelują o rozwagę.

Przed nami majówka. Strażacy apelują o rozwagę.

Miniony okres Wielkanocny stanowił nie tylko okazję do świętowania ale był również czasem wytężonej pracy zastępów straży pożarnej z terenu powiatu lublinieckiego. Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej interweniowały wówczas 14 razy. W działania zaangażowanych było 37 zastępów z liczbą 184 ratowników. Łączny czas interwencji wyniósł ponad 18 godzin.

Niestety, pomimo licznych apeli i ostrzeżeń, w powiecie lublinieckim w okresie Świąt, ponownie płonęły trawy, nieużytki oraz fragmenty lasów – W pięciu pożarach traw, w tym dwóch pożarach poszycia leśnego, spaleniu uległa powierzchnia o wielkości około 360 m2. W akcjach gaśniczych zużyto około 10 m3 wody – podsumowuje st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

W zestawieniu kolejnych zdarzeń, do których doszło podczas Świąt, rzecznik KP PSP wymienia – pożar drewnianego budynku gospodarczego, kolizję samochodu osobowego z udziałem trzech osób, przewrócone drzewo blokujące jedną z dróg lokalnych, usuwanie gniazda agresywnych owadów z budynku mieszkalnego, pomoc policji w otwarciu mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz czterokrotne działania polegające na usuwaniu z jezdni plam substancji ropopochodnych.

*    *    *

Do bardzo groźnego traw, w bliskim sąsiedztwie lasu, doszło również w czwartek po godzinie 20:00. Stanowisko Kierowania KP PSP w Lublińcu otrzymało zgłoszenie o płomieniach trawiących obszar nieużytku w okolicach miejscowości Zumpy, w Gminie Boronów. Na miejsce zdarzenia zadysponowano siedem zastępów straży pożarnej: JRG Lubliniec, OSP Boronów, OSP Olszyna, dwa zastępy OSP Koszęcin oraz dwa zastępy OSP Strzebiń. Czynności prowadziła również policja.

Jako pierwszy na miejsce akcji przybył zastęp OSP Boronów, który zastał 500 m2 palącej się suchej trawy na nieużytkach w odległości zaledwie 8 metrów od granicy lasu. Niewielki wiatr powodował szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, przekopaniu oraz dokładnym przelaniu pożarzyska – informuje st. kpt. Wojciech Kwapień. Łącznie spaleniu uległo ok. 700 m2 trawy. Na szczęście, ogień nie wtargnął na teren lasu.

*    *    *

Coraz bardziej niepokojąca sytuacja dotyczy stanu wilgotności gleb na obszarze powiatu lublinieckiego, zarówno w lasach jak i na terenach otwartych. Co prawda, synoptycy przewidują ochłodzenie, wzrost zachmurzenia i opady deszczu lecz mogą być one niewystarczające aby odpowiednio nasączyć podłoże, w którym teraz notuje się wilgotność na poziomie 37-50% w zależności od głębokości (pomiary prowadzone są w rozpiętości 7 – 100 cm).

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym, a co za tym idzie, zwiększoną obecnością ludzi m.in. na obszarach leśnych, służby apelują o rozwagę. W ramach kampanii społecznej “STOP POŻAROM TRAW” przedstawiciele straży pożarnej przypominają jak groźne są tego rodzaju pożary oraz jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego.

*    *    *

Od początku 2019 roku lubliniecka straż pożarna zanotowała już 28 pożarów suchych traw i zarośli (w samym kwietniu 17) oraz 4 pożary lasów. 

W 2018 roku, w całej Polsce doszło do 149.434 pożarów, wśród których 48.767 (33% wszystkich zdarzeń) to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Od początku tego roku doszło już do 34.653 pożarów traw i nieużytków. W samym kwietniu było ich 16 tysięcy! Interweniowano również przy 4 tysiącach pożarów lasów, z czego większość – 3.162 pożary zanotowane zostały w kwietniu.

Województwo śląskie znajduje się w krajowej czołówce pod względem ilości pożarów nieużytków i lasów. Na terenie kraju wprowadzono dwa pierwsze okresowe zakazy wstępu do lasu. Ze względu na zagrożenie pożarowe, zakazy obowiązują w nadleśnictwach – Opoczno (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi) oraz Tychowo (RDLP w Szczecinku). 

Wszystkie powyższe statystyki przewyższyły już zestawienia z okresu styczeń – kwiecień w 2018 roku.

POLECAMY: www.stoppozaromtraw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.