Uprawnienia osób niepełnosprawnych, czyli jak zagłosować przez pełnomocnika.

Uprawnienia osób niepełnosprawnych, czyli jak zagłosować przez pełnomocnika.

Kontynuujemy nasz cykl dotyczący najważniejszych informacji niezbędnych do prawidłowego uczestnictwa w zbliżających się Wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po ostatnim tekście informującym o głosowaniu poza granicami Polski, tym razem koncentrujemy się na uprawnieniach osób niepełnosprawnych, które w procesie głosowania mogą skorzystać z pomocny pełnomocników.

26 maja wybieramy Posłów do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą głosować przez pełnomocnika.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie lub posiada zaświadczenie o prawie do głosowania.

Aby zagłosować przez pełnomocnika, należy złożyć wniosek w Urzędzie Gminy, w której jest się wpisanym do rejestru wyborców – należy uczynić to do dnia 17 maja (najbliższy piątek).

Po złożeniu wniosku, gmina sporządzi Akt Pełnomocnictwa, który pozwala na udział w głosowaniu za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika.

Pełnomocnictwo można wycofać najpóźniej na dwa dni przed terminem wyborów, składając oświadczenie w swojej gminie. Oświadczenie można również dostarczyć w dniu głosowania Obwodowej Komisji Wyborczej, zanim pełnomocnik odda za nas głos.

Z pomocy pełnomocnika nie można skorzystać w przypadku głosowania korespondencyjnego, o którym opowiemy w następnym odcinku naszego cyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.