Anna Jonczyk – Drzymała zakończy karierę na stanowisku wiceburmistrza Lublińca? W mieście zaroiło się od plotek!

Anna Jonczyk – Drzymała zakończy karierę na stanowisku wiceburmistrza Lublińca? W mieście zaroiło się od plotek!

Według nieoficjalnej informacji, która w listopadzie wpłynęła do redakcji portalu Lubliniecki.pl, Anna Jonczyk – Drzymała nie będzie już wiceburmistrzem Miasta Lublińca.

W mieście plotkowano, że współpraca Burmistrza Edwarda Maniury z jego zastępcą może zakończyć się jeszcze przed upływem bieżącej kadencji – mnożyły się przy tym rozmaite teorie dotyczące powodów takiego rozwiązania.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i niedomówienia, w ostatnich dniach listopada w tej sprawie skierowaliśmy zapytanie do pana Burmistrza. Następną korespondencję wysłaliśmy do Anny Jonczyk – Drzymały. 

Dyskusje o możliwym odwołaniu / rezygnacji zastępcy burmistrza rozgorzały w Lublińcu nieco wcześniej: “Czy może pan potwierdzić szerzącą się informację na temat zakończenia pana współpracy z panią wiceburmistrz?” – dopytywał jeden z mieszkańców w liście skierowanym do Edwarda Maniury na łamach oficjalnej strony Urzędu Miejskiego [22.11., poniżej]

“Jeżeli chodzi o moich najbliższych współpracowników, to w odpowiednim czasie poinformuję mieszkańców o podjętych decyzjach” – odpowiadał zagadkowo Burmistrz.

W swoim zapytaniu (27.11.) poprosiliśmy o podanie przyczyn, dla których Anna Jonczyk – Drzymała nie będzie pełnić dotychczasowej funkcji oraz informacji na jakich warunkach rozwiązano umowę i w jakim terminie zakończy się okres wypowiedzenia? Spytaliśmy także czy pani wiceburmistrz pozostanie w Urzędzie Miejskim? Jeśli tak, to na jakim stanowisku?

“Pani Anna Jonczyk – Drzymała będzie pełnić funkcję zastępcy burmistrza do zakończenia obecnej kadencji. Odwołanie zastępcy burmistrza w czasie obecnej kadencji wiązałoby się z koniecznością powołania do pełnienia tej funkcji nowej osoby, której nie jestem w stanie na chwilę obecną zagwarantować ciągłości stosunku pracy po wyborach” – wyjaśnił w udzielonej odpowiedzi Burmistrz Edward Maniura.

O odniesienie się do tych informacji poprosiliśmy również samą wiceburmistrz, pytając czy po zakończeniu bieżącej kadencji zamierza kontynuować swoją pracę w samorządzie / polityce. Jeśli tak, to w jakim charakterze? Jeśli nie, to z jakiego powodu?

Pytanie oparliśmy o Art. 61 ust. 1 Konstytucji, Art. 14 ust. 6 i Art. 3a Ustawy Prawo Prasowe, a także o Art. 13 Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Niestety, zastępca Burmistrza, która m.in. w mediach społecznościowych często odwoływała się do praworządności a w grudniu 2021 roku brała udział w organizowanym na rynku głównym w Lublińcu proteście w obronie wolnych mediów… nie odpowiedziała na nasze zapytanie – z resztą nie po raz pierwszy.


Źródło: “Anna Jonczyk – Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca” [Facebook]


Konstytucja, Art. 61 ust. 1
“Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (…)”.

Ustawa Prawo Prasowe, Art. 14 ust. 6
“Nie wolno bez zgody osoby zainteresowanej publikować informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia, chyba że wiąże się to bezpośrednio z działalnością publiczną danej osoby”.

Ustawa Prawo Prasowe, Art. 3a
W zakresie prawa dostępu prasy do informacji publicznej stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1330 i 1669).

Ustawa o dostępie do informacji publicznej, Art. 13. 1.
“Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku” [również ust. 2]


Wiceburmistrz Lublińca skrytykowała rząd. Kiedy rząd zaczął działać… nie odpowiedziała już na “kłopotliwe pytanie”

Lubliniec: Demonstracja na Rynku Głównym przeciwko ustawie medialnej. Wśród protestujących Burmistrz Miasta

Źródło: lubliniec.eu


Czytaj również:

Ważne pytania bez odpowiedzi. No cóż, posłowie Ziemi Lublinieckiej, niestety, nie znaleźli dla nas czasu

Zdjęcie powyżej [kadr]: “Anna Jonczyk – Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca” [Facebook]

 1. Trochę nie rozumiem co ma piernik do wiatraka. Idąc tokiem myślenia autora tekstu. Pani wiceburmistrz brała udział w proteście 3 lata temu dlatego ma teraz powiedzieć gdzie będzie pracowała po skończonej kadencji. Szczerze jako mieszkańca Lublińca nie interesuje mnie to szczególnie czy za rok spotkam Panią burmistrz jako pracownika np. MDK, lokalnej piekarni czy „na kasie” w jednym z lublinieckich marketów. Trochę naciągany, sztucznie pompowany temat.

  Odpowiedz
 2. Artykuł o niczym ważnym.
  Może to odwrócenie uwagi od istotnych i naprawdę ważnych spraw które dzieją się teraz w kraju?
  Albo przygotowanie pani wiceburmistrz do przyszłej kampanii wyborczej?
  Pożyjemy, zobaczymy.

  Odpowiedz
 3. Na szczęście już jej nie ma….
  👍👍👍😀😂😂😂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.