Bitwa o wywóz odpadów. Wielki przetarg ogłoszony.

Bitwa o wywóz odpadów. Wielki przetarg ogłoszony.

4 stycznia w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Ciasna ogłoszono przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w sześciu gminach zlokalizowanych w województwie śląskim. W gronie samorządów z terenu powiatu lublinieckiego w przetargu uczestniczą: Kochanowice, Pawonków, Woźniki oraz Ciasna, jako pełnomocnik strony zamawiającej.

W skład grupy zakupowej wchodzą jeszcze Gmina Konopiska i Miasto Kalety. Wspólny udział w przetargu to efekt porozumienia samorządowców, zawartego 26 listopada minionego roku. Tym sposobem gminy chcą wywalczyć jak najniższe opłaty za wywóz odpadów z posesji swoich mieszkańców.

Zawarta w 2015 roku umowa z dotychczasowym odbiorcą śmieci wygasła w ostatnim dniu grudnia 2018. Ze względu na to, że członkowie grupy zakupowej nie zdążyli wyłonić nowego odbiorcy, strony związane porozumieniem wynegocjowały z dotychczasowym wykonawcą kontynuację odbioru odpadów do końca marca. Celem tego rozwiązania było zachowanie ciągłości w odbiorze śmieci do chwili rozstrzygnięcia nowego przetargu. Dlaczego samorządowcy nie zdążyli na czas?

Początkowo w składzie grupy zakupowej miała znaleźć się Gmina Koszęcin, jako lider zadania. Na terenie tej gminy rozpowszechniono jednak ulotki z informacją, że przygotowywany przetarg miał być “ustawiony” przez wójtów – mieli oni zawrzeć nieoficjalny układ z jedną z firm “z zachodnim kapitałem” – Informuję szanownych mieszkańców, że postępowanie wójtów tych gmin nosi znamiona korupcji. Panowie wójtowie próbują was sprzedać, tworząc niekorzystne zapisy w ogłoszonym postępowaniu przetargowym – informowano w treści ulotek.

Oburzony Wójt Gminy Koszęcin, Zbigniew Seniów, skierował sprawę do Prokuratury licząc przy tym na wsparcie pozostałych gmin z grupy zakupowej. Kiedy koledzy po fachu nie wykazali takiej inicjatywy, zatem Gmina Koszęcin… opuściła grupę i będzie szukać własnych rozwiązań w gospodarowaniu odpadami. Brak konsolidacji pomiędzy samorządowcami, manewr Wójta Gminy Koszęcin i uszczuplenie składu grupy zakupowej sprawiło, że formalności przetargowych nie dokończono w odpowiednim terminie.

Na domiar złego – przedłużenie umowy z dotychczasowym wykonawcą na okres trzech miesięcy, zbiegło się z ogromnymi podwyżkami zatwierdzonymi w poszczególnych gminach. Samorządowcy argumentowali podwyżki wzrostem opłat i kosztów pracy w innych sektorach – Mieszkańcy powinni zrozumieć, że rozwój i kondycja finansowa gminy uzależnione są od wielu czynników zewnętrznych. Wymienię tu chociażby ostatni wzrost cen za pobór prądu. Sięgnął on aż 65%, a przecież na terenie gminy wiele urządzeń zasilanych jest prądem – tłumaczył Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej podczas Sesji Rady Gminy, 28 listopada.

– Na tak drastyczny wzrost opłaty wpływ ma kilka czynników, takich jak m.in. wzrost ceny energii, transportu i zwiększenie stawek za tzw. „opłatę marszałkowską”. Jest to opłata za składowanie i magazynowanie odpadów, której wysokość jest ustalana w drodze rozporządzenia Rady Ministrów – czytamy w oświadczeniu na internetowej stronie Gminy Woźniki.

Wiele wskazuje więc na to, że ogłoszony przetarg będzie jednym z najważniejszych w ostatnich latach, tym bardziej, że umowa obejmie nie mały okres czasu, bo od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2022 roku. Stabilizacji i przede wszystkim niższych cen w stosunku do kwot zawartych w tymczasowym rozdaniu, oczekuje 44.863 mieszkańców, zamieszkujących 13.015 posesji jednorodzinnych i 127 budynków wielorodzinnych, objętych odbiorem odpadów na terenie gmin tworzących grupę zakupową.

Wszystkie materiały przetargowe dostępne są – TUTAJ.

 

  1. Trzeba brać przykład z Koszęcina, po co konsorcjum, bez przetargu, umowa na pół roku nie wiadomo za ile, dlaczego akurat ta firma. Jedno wiadomo podniesiono opłaty z 8,5 na 14 zł brawo WY 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.