Budżet Miasta Lublińca na 2023 rok w dobie wysokiej inflacji i dynamicznych zmian. Radni zagłosują w najbliższy piątek

Budżet Miasta Lublińca na 2023 rok w dobie wysokiej inflacji i dynamicznych zmian. Radni zagłosują w najbliższy piątek

W piątek 16 grudnia Rada Miejska w Lublińcu przystąpi do głosowania nad Uchwałą w sprawie budżetu miasta na 2023 rok.

“Sytuację w budżecie miasta pogarsza galopująca i niespotykana od lat inflacja, wojna za wschodnią granicą naszego kraju i wysokie koszty nośników energii, co przekłada się na znaczny wzrost cen wszystkich usług publicznych świadczonych na rzecz mieszkańców. Wzrost tych elementów skutkuje brakiem pewności, stabilności i jakiejkolwiek przewidywalności ekonomicznej w dłuższej perspektywie czasu” – czytamy w Uzasadnieniu do projektu.

Planowany deficyt ma wynieść 14.432.913,00 złotych. W projekcie na 2022 rok było to 11.967.646,00 złotych.

DOCHODY:

“Najważniejszym źródłem dochodów własnych Miasta są podatki i opłaty lokalne w wysokości 28,64%. Na 2023 rok wysokość podatku od nieruchomości zaplanowano na poziomie planowanego wykonania roku 2022. Przy planowaniu tego podatku wzięto pod uwagę powierzchnie nowo wybudowanych budynków i budowli, jak również powierzchnie gruntów, którym zostały zmienione klasy geodezyjne. Plan podatku uwzględnia także wzrost podatków lokalnych, niezbędny z uwagi na konieczność utrzymywania podstawowych zadań jednostki samorządu terytorialnego w warunkach postępującej inflacji i ograniczeniu źródeł finansowania zewnętrznego” – podkreślono w treści dokumentu.

W projekcie budżetu ujęto także dochody z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami 8.111.494,00; dochody z tytułu opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych 900.000,00 oraz dochody z części opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w obrocie hurtowym w kwocie 320.000,00.

W zaplanowanych na 2023 rok dochodach budżetu w kwocie 123.503.029,00 struktura poszczególnych grup dochodów przedstawia się następująco:

  • podatki i opłaty lokalne – 28,64%
  • udział w podatku dochodowym od osób fizycznych – 20,34%
  • udział w podatku dochodowym od osób prawnych – 3,02%
  • subwencja oświatowa – 20,73%
  • dotacje i inne środki na zadania bieżące – 11,99%
  • dotacje i inne środki na inwestycje – 9,28%
  • pozostałe dochody bieżące – 2,34%
  • dochody z majątku – 1,63%
  • środki unijne na zadania bieżące – 0,14%
  • środki unijne na zadania inwestycyjne – 1,89%.

WYDATKI:

W zaplanowanych na rok 2023 wydatkach budżetu w kwocie 137.935.942,00 wydatki bieżące wynoszą 109.670.066,00 i stanowią 79,51% ogółu wydatków, wydatki majątkowe wynoszą 28.265.876,00 i stanowią 20,49% ogółu wydatków.

Ogółem wydatki ujęte w projekcie budżetu na 2023 rok, w stosunku do projektu wydatków roku 2022 wzrastają o 5,6 %. “Głównie jest to spowodowane sytuacją gospodarczą w kraju i niespotykanym od lat poziomem inflacji” – poinformowano w przedłożonych wyliczeniach.

“Przedstawiony projekt budżetu Miasta na 2023 rok zapewnia realizację zadań inwestycyjnych ujętych w WPF pomimo bardzo niestabilnej sytuacji makroekonomicznej. W odniesieniu do wydatków bieżących roku 2023, zwrócić należy uwagę na fakt ustawowego podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę z kwoty 3.010,00zł do poziomu 3.480,00zł od stycznia i 3.600,00zł od lipca, czyli o około 19,6% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost minimalnego wynagrodzenia przełożył się niestety na zwiększenie wydatków bieżących gminy.

Codziennością staje się konieczność szybkiego i bieżącego analizowania budżetu pod kątem nowych zadań i reagowanie na ciągłe zmiany. Jednostki samorządu terytorialnego zmuszone są realizować dodatkowe zadania zlecone i w konsekwencji ponosić dodatkowe koszty ich obsługi (Zakupy węgla dla mieszkańców, realizacja zadań dotycząca funduszu pomocy obywatelom Ukrainy, czy różnego rodzaju dodatków np. węglowego i na inne źródła ciepła w związku z kryzysem energetycznym. Wyżej wymienione zadania były dotychczas niespotykane w budżetach jst i niezdefiniowane w ich zadaniach własnych).

Sytuację w budżecie miasta pogarsza galopująca i niespotykana od lat inflacja, wojna za wschodnią granicą naszego kraju i wysokie koszty nośników energii, co przekłada się na znaczny wzrost cen wszystkich usług publicznych świadczonych na rzecz mieszkańców. Wzrost tych elementów skutkuje brakiem pewności, stabilności i jakiejkolwiek przewidywalności ekonomicznej w dłuższej perspektywie czasu.

Podkreślić należy, że w ostatnich latach główne źródło dochodów samorządowych, jakim jest udział w podatku dochodowym od osób fizycznych nadal maleje. Zmiany w trakcie roku systemu podatkowego i sposobu naliczania podatków (Polski Ład) niekorzystnie wpływają na finanse samorządu” – czytamy w Uzasadnieniu.

Kompletny projekt uchwały budżetowej na rok 2023: TUTAJ

Uchwała budżetowa na rok 2022: TUTAJ

SESJA RADY MIEJSKIEJ NA ŻYWO, piątek 16 grudnia godzina 8:00: TUTAJ

Tabele, źródło: BiP UM Lubliniec

  1. Helena

    Witam! Budżet Miasta pewnie już przegłosowany.
    Współczuję wszystkim radnym działania w obecnych realiach. Wszystkie inicjatywy są tylko pozornie niezależne, bo jeśli tak to wygląda “na wyższym piętrze”…
    Warto obejrzeć i posłuchać wypowiedzi posła Krzysztofa Bosaka nt. “inżynierii finansowej” stosowanej przez zarządzających Polską. Obok budżetu formalnie jawnego i kontrolowanego przez Sejm, wyrósł drugi, w którym zawarty jest fundusz: zdrowia, ubezp. społ., covidowy, wsparcia sił zbrojnych, pomocy (np. Ukrainie), w którym już żadne hamulce zadłużania Polski na pokolenia – nie działają! Roczny koszt obsługi długu publ. szacowany przez rząd wynosi 60 mld, a w ocenie KE – jest prawie dwukrotnie wyższy.
    Konieczność okrawania państwa polskiego z jego kompetencji – handlowanie jego suwerennością, kłamliwie argumentowane to pandemią, to wojną, to kryzysem, służy faktycznie wprowadzaniu trwałych obciążeń finansowych (euro podatki, fundusz klimatyczny). K. Bosak demaskuje serwowany nam mit o konieczności uzależnienia Polski od europejskich funduszów. Mit, który jest próbą “mentalnego ubezwłasnowolnienia” Polaków – nie ma racji bytu! Polska zaradność, inwencja pomogą nam przetrwać, pomimo kłód rzucanych nam pod nogi: lockdowny, regulacje unijne, kryzys paliwowy! https://www.youtube.com/watch?v=FgR1-Lwwurg
    Ciekawe, czy ktokolwiek z Państwa radnych zwrócił uwagę na leżące! w zaspach śnieżnych – cud hulajnogi zawalidrogi (np. ul. Piłsudskiego, niedaleko BP)?

    Odpowiedz
  2. Mętliku w głowie p. Heleny ciąg dalszy…Co mają hulajnogi prywatnej firmy do budżetu? Skąd taka głęboka wiedza pana Bosaka, który studiował na 4 uczelniach i na żadnej nie dotarł nawet do licencjatu?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.