Burze coraz bliżej? Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu wzmacnia gotowość.

Burze coraz bliżej? Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu wzmacnia gotowość.

Do Polski wkroczył front atmosferyczny, który wywołał pierwsze burze i zniszczenia, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim. Układ kieruje się na południowy – wschód.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert pogodowy zawierający ostrzeżenie przed silnymi burzami. Alert dotyczy 12 województw, w tym województwa śląskiego i będzie obowiązywał do godziny 6:00 w piątek.

Przed burzami ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – w nocy na południu kraju temperatura może sięgnąć aż 20 stopni Celsjusza. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz może wynieść do 50 mm a siła wiatru może osiągnąć nawet do 115 km/h. Nie wyklucza się gradu i trąb powietrznych. W piątek burze mają przesunąć się na wschód. Nadal będzie upalnie – na Górnym Śląsku temperatura sięgnie 30-31 stopni.

W związku z ostrzeżeniami RCB Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu wzmocniła gotowość do ewentualnych interwencji – Zwiększyliśmy o jedną osobę obsługę stanowiska kierowania. Zabezpieczyliśmy większą ilość sprzętu. W razie zagrożenia będziemy ściągać dodatkowe ilości strażaków, którzy w najbliższych godzinach nie mają zaplanowanych dyżurów dobowych w komendzie – zapowiada Piotr Parys z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

W związku z możliwymi wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem służby apelują o zabezpieczenie mienia na posesjach. W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami lub na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie należy rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna część grupy może udzielić pomocy porażonym. Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

Zdjęcie: Pogromcy Burz z Sierakowa Śląskiego (Facebook)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.