“Co z kwarantanną dla domowników?” – pyta mieszkaniec. Czy słusznie obwinia Sanepid o brak informacji? [RAPORT PSSE: 16.11.]

“Co z kwarantanną dla domowników?” – pyta mieszkaniec. Czy słusznie obwinia Sanepid o brak informacji? [RAPORT PSSE: 16.11.]

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lublińcu opublikowała kolejny raport dotyczący sytuacji epidemicznej w powiecie lublinieckim. 

W najnowszym komunikacie poinformowano o 71 nowych zakażeniach wirusem Sars-Cov-2. Notujemy przy tym dużą liczbę ozdrowień – to 70 kolejnych mieszkańców powiatu. W ogólnym bilansie liczba aktywnych zachorowań na terenie powiatu lublinieckiego wynosi obecnie 570.

Wraz z kolejnymi raportami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, na naszą redakcyjną skrzynkę wpływa coraz więcej zapytań kierowanych przez mieszkańców m.in. w sprawie rozwiązań legislacyjnych związanych z przeciwdziałaniem pandemii.

Minionej doby na terenie powiatu zmianie uległa liczba osób poddanych kwarantannie – dzisiaj to 1 162 mieszkańców, a więc o 103 mniej niż w poprzednim komunikacie lublinieckiego Sanepidu. Do 520 zmniejszyła się liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym (izolacja), natomiast liczba mieszkańców przebywających w szpitalach zakaźnych z powodu podejrzenia zakażeń koronawirusem, wzrosła do 9. Od 31 marca w powiecie lublinieckim zanotowano łącznie 40 zgonów z powodu COVID-19 lub współistnienia zakażeń z innymi chorobami.

 *     *     *

Wraz z kolejnymi raportami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, na naszą redakcyjną skrzynkę wpływa coraz więcej zapytań kierowanych przez mieszkańców m.in. w sprawie rozwiązań legislacyjnych związanych z pandemią. W jednym z ostatnich listów, autor nie krył zastrzeżeń pod adresem Sanepidu w kwestii informowania o nałożonych kwarantannach – W mojej rodzinie doszło do zakażenia koronawirusem. Dotychczas o kwarantannach dla pozostałych członków rodziny informował Sanepid. Teraz nie mam pełnej wiedzy o tym czy powinienem zostać w domu i na jakich zasadach. Albo mamy do czynienia z chaosem, albo ze zwykłym niedopatrzeniem – sugeruje internauta.

Kwestię kwarantanny dla pozostałych domowników osoby zakażonej reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jak czytamy w paragrafie 1, ust. 2, lit b dokumentu, oprócz osoby zakażonej “osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.” [źródło: TUTAJ]

W uzasadnieniu do Rozporządzenia czytamy również, że nowy przepis zakłada odstąpienie od wydawania decyzji o nałożeniu izolacji lub izolacji w warunkach domowych, co pozwoli znacząco odciążyć organy inspekcji sanitarnej, w sytuacji gdy informacja o tej izolacji znalazłaby się w systemie EWP [ewidencja zakażonych].

Istnieje przy tym jeszcze jedna możliwość – Osoba, która mieszka z zakażonym SARS-CoV-2 może sama wypełnić formularz kwarantanny na stronie www.gov.pl/koronawirus (potrzebny profil zaufany) lub zadzwonić na infolinię sanepidu pod nr +48222500115 albo czekać na nasz telefon w celu wywiadu epidemiologicznego – podkreśla PSSE Lubliniec w korespondencji z naszą redakcją. 

*     *     *

Polska (16.11.) 20 816 nowych zakażeń (woj. śląskie 3 322), zgony 143. Łączna liczba zakażonych koronawirusem: 733 788/ 10 491 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Poprzednie raporty dla powiatu lublinieckiego: TUTAJ

Województwo Śląskie: TUTAJ

Polska i świat w czasie rzeczywistym: TUTAJ

 1. Jedna z moich koleżanek ma koronawirusa, jej mąż i dzieci nie zostały wysłane na kwarantanne i musieli iść do pracy. Skończyło się na zarażeniu całej firmy i rodzin pracowników (ponad 200 osób). Dwie już zmarły.

  Odpowiedz
  • To jest naprawdę straszne. Co za nieodpowiedzialni ludzie! Dwa tygodnie można spokojnie wytrzymać bez pracy, świat się nie zawali. A tak mają na sumieniu śmierć innych osób, które zarazili. Czy za swoją bezmyślność poniosą odpowiedzialność?

   Odpowiedz
 2. Brzmi to wręcz niewiarygodnie. Po uzyskaniu wyniku dodatnie przez jednego z domowników automatycznie wszyscy którzy z nią zamieszkują są objęci kwarantaną. Może Pani koleżanka nie zgłosiła że mieszka z rodziną. Teraz to wszystko dzieje się automatycznie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.