“Czerwona szkoła” w Lublińcu pójdzie na sprzedaż? Niekoniecznie! Jest pomysł na zagospodarowanie budynku

“Czerwona szkoła” w Lublińcu pójdzie na sprzedaż? Niekoniecznie! Jest pomysł na zagospodarowanie budynku

Nieustannie monitorujemy sytuację podopiecznych i kadry Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu. Przypomnijmy, że z dniem 31 lipca tego roku ŚDS musi zmienić lokalizację.

Od października 2002 roku placówka mieści się na terenie Klasztoru Ojców Oblatów w Lublińcu. Początkowo ŚDS przeznaczony był dla 40 osób osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. W ciągu ostatnich 10 lat systematycznie zwiększano liczbę miejsc i dzisiaj z nieocenionego wsparcia może skorzystać tutaj 60 osób. Chętnych jest jednak więcej. Umowa na wynajem pomieszczeń nie zostanie jednak przedłużona – budynek niebawem ma posłużyć uczniom przyległej szkoły, która spłonęła 24 września ubiegłego roku.

Docelowo nową siedzibą dla ŚDS miało być Centrum Aktywności Senioralnej – obiekt będący dopiero na etapie planowania do budowy w sąsiedztwie Bulwaru Europejskiego.

Według najnowszej informacji, którą przekazał nam Burmistrz Lublińca – Edward Maniura, miasto zdecydowało się jednak na przeniesienie Środowiskowego Domu Samopomocy do tzw. “czerwonej szkoły”, co powinno ucieszyć tych mieszkańców, którzy sprzeciwiają się, zapowiadanej wcześniej, sprzedaży kultowego budynku położonego przy ulicy Stalmacha!

Wnętrza byłej szkoły wymagają jednak remontu, uzależnionego m.in. od dofinansowań zewnętrznych, dlatego w chwili obecnej najważniejszą sprawą jest zapewnienie tymczasowej siedziby dla ŚDS do końca lipca. Ta kwestia ma rozstrzygnąć się jeszcze w tym tygodniu. Według nieoficjalnych informacji, Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińcu jest już bardzo bliski zajęcia zastępczych pomieszczeń w jednej z nieruchomości położonej na terenie Lublińca [szczegóły niebawem]

Jak dowiadujemy się w korespondencji z Burmistrzem Lublińca – 28 maja do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach złożona została korekta wniosku o udzielenie dotacji na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi – zapotrzebowanie na 2021 r. W pierwotnej wersji wniosku zaplanowano budowę nowego obiektu dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu w ramach inwestycji Lublinieckie Centrum Aktywności Senioralnej przy ul. Sportowej.

Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom uczestników, dyrekcji i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu, podjąłem decyzję o adaptacji budynku przy ul. Pawła Stalmacha 14 w Lublińcu, stanowiącego byłą siedzibę Szkoły Podstawowej nr 1, na docelową siedzibę placówki ŚDS – poinformował Burmistrz Edward Maniura.

Spowodowało to jednoczesną rezygnację gminy Lubliniec z budowy nowego obiektu Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu i konieczności złożenia właściwej korekty wniosku. Ponadto dokonana została ponowna kalkulacja kosztów realizacji przedmiotowego zadania, która w efekcie końcowym okazała się tańsza od pierwotnej o kwotę ponad 1.000.000 zł. Szacunkowa kwota inwestycji wynosi 5.433.890,40 zł

Z uwagi na fakt, iż Zgromadzenie Misjonarzy Ojców Oblatów ma plany dotyczące wykorzystania budynku zajmowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy na inne cele, zachodzi konieczność zabezpieczenia potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi, zamieszkałych na terenie powiatu lublinieckiego poprzez adaptację budynku przy ul. Pawła Stalmacha 14 na siedzibę ŚDS w Lublińcu – argumentuje Burmistrz.

Dodał, że inwestycja ma charakter wieloletni, który obejmuje lata 2021 – 2024, a środki finansowe pozyskiwane będą w transzach. W 2021 roku zapotrzebowanie finansowe wyniosło 50.000 zł, z przeznaczeniem na sporządzenie części dokumentacji projektowej – O udzieleniu dotacji w następnych latach zadecyduje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – zapowiedział Edward Maniura.

Przyszłością Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu zainteresował się również Poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron, który 24 maja odbył bezpośrednie konsultacje z Burmistrzem Lublińca.

– Dwukrotnie spotykałem się również w sprawie dofinansowania Środowiskowego Domu Samopomocy z Ministrem Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisławem Szwedem, który jest orędownikiem naszej sprawy. Pozostaję także w stałym kontakcie roboczym ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim oraz panem Wojewodą Jarosławem Wieczorkiem, który także wspiera działania na rzecz ŚDS – podkreślił poseł Gawron w korespondencji z lublinieckim.pl

– Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Budynek „Czerwonej Szkoły” we właściwy sposób zabezpieczałby potrzeby lokalowe Środowiskowego Domu Samopomocy, tym bardziej, że jest on zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu. Środki na plany adaptacji uda się skutecznie przekierować z przyznanej już puli. Uchronimy również ten budynek od dalszej degradacji i ewentualnej sprzedaży – przekonuje parlamentarzysta.

*     *     *

Od przełomu 2013 i 2014 roku “czerwona szkoła” administrowana jest wspólnie przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Lublińcu.

Porozumieniem zawartym w dniu 15 października 2018, powiat i gmina wyraziły wolę zbycia obiektu. Uzgodniono wówczas, że po uzyskaniu zgody przez radnych, procedurę sprzedaży budynku byłej szkoły w trybie przetargu ustnego przeprowadzi Miasto przy udziale przedstawiciela Starostwa.

Ze względu na decyzję podjętą przez Burmistrza, Rada Miejska najprawdopodobniej nie podejmie głosowania w sprawie sprzedaży obiektu. Wcześniej, bo już 24 marca Rada Powiatu w Lublińcu przyjęła uchwałę w sprawie zbycia “czerwonej szkoły”. Zobacz przebieg głosowania [źródło: lubliniec.starostwo.bip.info.pl]

 

 1. A panowie Maniura i Gawron nadal brną we marne wizję.

  Odpowiedz
  • Julian Werner

   Dlaczego tak uważasz?

   Odpowiedz
   • To byłby długi wywód, ale chętnie to zrobię, niestety teraz to niemożliwe. Lecz będę o tym pamiętał. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Julian Werner

     Dziękuję. Czekam. Pozadrawiam.

     Odpowiedz
     • Niestety będzie to fragmentami. 1. Rozumienie problemu. Kilka lat temu uczestniczyłem w konferencji zorganizowanej przez wydział architektury politechniki Gliwickiej. W jednej z sesji pani prof. opowiadała o likwidowaniu barier w USA. Odwiedziła kilka tamtejszych magistratów i okazało się z burmistrz nie dający równych szans niepełnosprawnym był odwoływany ze stanowiska. W Lublińcu jest co najwyżej obsługiwany na ulicy. Okrutne, bo przecież nawet do muzeów watykańskich można wjechać wózkiem. A magistrat lubliniecki to co? zabytek klasy niebywałej? Jakie jest podejście do ludzi niepełnosprawnych wśród urzędujących? Żadnej ludzkiej refleksji. I na takim myśleniu konstruują przeprowadzkę do budynku szkoły. O co chodzi o tych ludzi czy budynek. To pierwsze podstawowe pytanie? Cdn

      Odpowiedz
      • Narzekaniem, na wszystkich i na wszystko jeszcze nikt nic nie osiągnął. Trzeba mieć zaufanie, że panowie Burmistrz i Poseł wspólnie wymyślą konkretne rozwiązanie. Sprawa rzeczywiście jest trudna bo Stara Szkoła znajduje się w złym stanie a na dodatek jest zabytkiem. Poczekajmy więc z krytyką.

       Odpowiedz
 2. Patrzyłem na głosowanie rady powiatu: zamiast być dumnym z regionu, promować i dbać szczególnie o nasze nieliczne zabytki, to chcą się pozbyć problemu. Rolą radnego jest rozwiązywanie problemów z korzyścią dla mieszkańców, mając szczególny szacunek do dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszych przodków.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.