Dyrektor SP ZOZ Lubliniec: “Czwarta fala jest już przesądzona”. Samorządowcy coraz częściej namawiają do szczepień

Dyrektor SP ZOZ Lubliniec: “Czwarta fala jest już przesądzona”. Samorządowcy coraz częściej namawiają do szczepień

W pierwszych dniach sierpnia, w powiecie lublinieckim liczba podanych szczepionek przeciwko COVID-19 sięgnęła 25 tysięcy. W skali całego województwa śląskiego to jednak wynik bardzo przeciętny.

Szczepmy się! Czwarta fala jest już przesądzona. Decyzja o tym, jak bardzo nas dotknie należy do nas. Zapraszam do naszych punktów szczepień – zachęca na łamach oficjalnej strony Starostwa Powiatowego Włodzimierz Charchuła, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu.

W promocję szczepień coraz bardziej angażują się poszczególne gminy w naszym powiecie.

Dyrektor SP ZOZ już w połowie czerwca wskazywał na gasnące zainteresowanie szczepieniami – Jeszcze w marcu wiele osób bało się i odbieraliśmy liczne telefony z zapytaniami a nawet pilnymi prośbami o szczepienia. Nadejście cieplejszych dni – a więc okresu, który na ogół nie sprzyja rozwojowi i przenoszeniu wirusów – sprawiło, że ludzie poczuli się bardziej bezpiecznie. Spędzają więcej czasu na zewnątrz.  Oprócz tego, wyczerpuje się grupa osób najbardziej zdeterminowanych do tego aby przyjąć szczepionkę – podkreślał Włodzimierz Charchuła w rozmowie z lublinieckim.pl

Sama procedura szczepień oznacza dużą rentowność dla lublinieckiego SP ZOZ. Stawka jaką Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na jedną szczepionkę przeciwko COVID-19 wykonaną przez personel SP ZOZ Lubliniec to 61 złotych. Przekroczenie liczby 25 tys. dawek oznacza zatem, że borykający się z poważnymi problemami finansowymi SP ZOZ wzbogacił się już o ponad 1,5 mln złotych.

Dostrzegając obniżoną intensywność szczepień wykonywanych w powiecie lublinieckim, coraz częściej o możliwości przyjęcia preparatu przypominają przedstawiciele naszych gmin. Oprócz komunikatów pojawiających się w Internecie oraz ogłoszeń eksponowanych w przestrzeni publicznej, samorządowcy decydują się na niekonwencjonalne metody zachęcające społeczność rodzimych gmin do przyjęcia szczepionek.

Intensywna promocja prowadzona jest zwłaszcza w tych jednostkach gdzie, jak dotąd, na szczepienie zdecydowało się procentowo najmniej mieszkańców: Gmina Pawonków (30.1%), Gmina Ciasna (30,1%) czy Gmina Kochanowice (34,4%). W statystykach przoduje Lubliniec z wynikiem 45,5% [stan na 10.08.]

7 sierpnia na terenie boiska Orlik w Ciasnej zorganizowano festyn rodzinny. W trakcie imprezy mieszkańcy mogli skorzystać z mobilnych punktów szczepień oferujących preparaty dwóch różnych producentów. Wcześniej Wójt Gminy Ciasna informował o możliwości zaszczepienia szczepionką dwudawkową oraz jednodawkową w budynku wielofunkcyjnym w Panoszowie.

W punkcie szczepień zlokalizowanym w Kochanowicach zaproponowano mieszkańcom nie tylko możliwość wyboru szczepionki ale również cenne nagrody dla tych osób, które w terminie od 5 sierpnia do 2 października przyjmą preparat.

W niedzielne popołudnie 8 sierpnia, w budynku Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach [gm. Pawonków] odbyła się akcja promująca szczepienia przeciwko Covid-19. W ramach promocji uruchomiono punkt szczepień – dowiadujemy się z oficjalnej strony Urzędu Gminy.

W gminie Herby dostępna jest infolinia dotycząca organizacji transportu dla osób niepełnosprawnych i osób, które mają trudności w dotarciu do punktu szczepień. Z kolei gmina Woźniki informuje, że w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 mogą włączyć się Koła Gospodyń Wiejskich. W zamian za organizację imprez profrekwencyjnych Koła mogą liczyć na nagrody.

W najbliższą niedzielę 15 sierpnia, na terenie Domu Zakonnego Ojców Oblatów w Lublińcu uruchomiony zostanie mobilny punkt szczepień przeciwko Covid-19. Będzie czynny w godzinach od 9.30 do 13.30 z możliwością wydłużenia czasu, jeśli będą chętni. W tym czasie istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu w zakresie przywozu i odwozu do punktu szczepień – to najnowsza propozycja Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Lublińcu. Wcześniej Burmistrz Miasta ogłosił konkurs promujący szczepienia przeciwko COVID.

Na premie finansowe mogą liczyć strażacy ochotnicy w ramach ogólnopolskiego programu “Szczepmy się z OSP” – to m.in. 3 tysiące złotych za pomoc w wykonaniu min. 50 szczepień. Póki co, z 46 jednostek działających w powiecie lublinieckim do programu przystąpiły wspomniana OSP Lubliniec oraz OSP Olszyna. Przedsięwzięcie zakończy się 31 października. 

 

 

 1. Dzisiaj w sklepie mięsnym, przy ulicy Żwirki I Wigury, kilkoro klientów oraz dwie sprzedawczynie, w maseczkach. Tylko jeden pan, po czterdziestce, wysoki, postawny, z wygoloną głową, zachowujący się jak człowiek pewny siebie, nie miał maseczki.

  Odpowiedz
  • Jeden ze zdrowym rozumem. Od 2 miesięcy w powiecie nie było przypadku covid. Po co więc miał zakładać tą maseczkę? W kondomie też ma chodzić na wszelki wypadek, nawet kiedy nie ma szansy na jego wykorzystanie?

   Odpowiedz
   • Intencją było zwrócić uwagę, na niestety , coraz liczniejszą grupę ludzi zliczających się do niby elit, a mających za nic innych i wynikające z życia zasady.
    W COVID można wcale nie wierzyć, jednak fakty dotyczące zgonów z nim związanych i to w samym tylko Lublińcu, wskazują na potrzebę zachowania
    odpowiedniej ostrożności.
    Co do kondomów, to raczej zły przykład. Kto poważny w tym chodzi ?

    Odpowiedz
 2. Żadnych zarażeń od czerwca, a dyrektor ZOZU oświadcza “czwarta fala przesądzona. Szczepmy się (to on też niezaszczepiony?)”. Nóż się w kieszeni otwiera.

  Odpowiedz
 3. Pan dyrektor niech najpierw się wytłumaczy PUBLICZNIE dlaczego bezprawnie zabrania odwiedzin u chorych leżących w szpitalu, nawet zaszczepionym członkom najbliższej rodziny, chociaż oddział covidowy już dawno zlikwidowany i od dawna nie ma realnego zagrożenia. To jest bezczelne łamanie praw pacjenta. Takiego dyrektora nikt nie będzie słuchał!!!!

  Odpowiedz
 4. policja łapiąca za nieprzestrzeganie obostrzen sie nie zaraza, sanepid sie nie zaraza, w marketach wszyscy zdrowi, na poczcie, w kghm wirusów niet, to gdzie za zaraza poza tv?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.