Efektywność gospodarowania zasobami wody. LUBLINIEC wygrywa w prestiżowym rankingu “Water City INDEX”

Efektywność gospodarowania zasobami wody. LUBLINIEC wygrywa w prestiżowym rankingu “Water City INDEX”

Podczas kongresu “Miasto – Woda – Jakość życia”, odbywającym się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura odebrał statuetkę za I miejsce Lublińca w Rankingu “Water City INDEX 2022”, w kategorii miasta średnie.

Ranking ocenia efektywność wykorzystania zasobów wody w polskich miastach.

W tegorocznej, czwartej edycji w poszczególnych kategoriach sklasyfikowano: 8 metropolii, 58 miast na prawach powiatu oraz 152 miasta niebędące miastami na prawach powiatu – posiadające co najmniej 20 tys. mieszkańców (w tym Lubliniec).

Kongres „Miasto – Woda – Jakość życia” skupia się m.in. na propozycjach walki z zagrożeniem miejskich wysp ciepła oraz powodzi błyskawicznych, sterowaniu popytem i podażą wody, zmianach klimatu, czy też możliwościach wykorzystania wody i terenów nadwodnych dla podnoszenia jakości, zdrowia i życia w mieście.

Za realizację Water City INDEX odpowiedzialni są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej

Klasyfikację sporządzono w oparciu o cztery obszary:

  • życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
  • kultura i mieszkańcy (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska);
  • zagrożenie (powódź, niedobór – susza, zagrożenia sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
  • gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, woda dla energii, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).

Na podstawie wyników oceny obszarów i kategorii wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w każdym z rankingów głównych.

W kategorii MTROPOLIA zwyciężył Gdańsk, przed Krakowem i Szczecinem. W zestawieniu MIAST NA PRAWACH POWIATU najwyżej oceniono Świnoujście, a następnie Rzeszów i Sopot. W kategorii MIASTA ŚREDNIE Lubliniec wyprzedził Kołobrzeg i Mrągowo.

Tego rodzaju wyróżnienie i docenienie naszych starań stanowi niewątpliwie inspirację do jeszcze większego zaangażowania w „miejskie sprawy wodne” oraz sprawia, że woda w mieście może być szansą na jego rozwój i zwiększenie atrakcyjności – podkreślono na profilu “Miasto Lubliniec” w portalu społecznościowym Facebook.

Wyzwań nie brakuje. 21 września radni opozycyjnego Forum Samorządu Lublinieckiego skierowali interpelację do Burmistrza Edwarda Maniury proponując wprowadzenie do przyszłorocznego budżetu kilkunastu, niezbędnych – zdaniem autorów – zadań. Wśród nich znalazły się m.in. “budowa zbiorników retencyjnych” czy  “uporządkowanie gospodarki wodnościekowej w dzielnicy Steblów”. Interpelacja oraz odpowiedź: TUTAJ

W 2021 roku, w kategorii “miasta średnie”, Lubliniec zajął drugie miejsce.

Na podstawie: Miasto Lubliniec [prof. Facebook] / watercity.com.pl

Zdjęcie: Miasto Lubliniec [prof. Facebook]

 

  1. W czwartek 20 października w godzinach wieczornych doszło w Lublińcu do awarii, wskutek której duża część miasta nie miała dostępu do wody. – takie info:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.