Gmina Koszęcin: Wodny koszmar dobiegł końca!

Gmina Koszęcin: Wodny koszmar dobiegł końca!

Po niemal dwóch tygodniach bez wody zdatnej do spożywania, mieszkańcy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą – we wtorek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu, po kolejnych badaniach, stwierdził prawidłowe parametry wody w gminnej sieci wodociągowej i odwołał zakaz wprowadzony 12 lipca!

Sprawę monitorowaliśmy na bieżąco. Przypomnijmy – według komunikatu PPIS, badania laboratoryjne wody, przeprowadzone w dniach 2,6,9 lipca w wodociągu sieciowym Koszęcin, stwierdziły wówczas przekroczenie parametru mikrobiologicznego w siedmiu z dziewięciu zbadanych próbek. Przekroczenia dotyczyły: 1. zbiornika wodnego w Koszęcinie przy ul. Św. Trójcy ; 2. Stacji Uzdatniania Wody Brusiek ; 3. hydrantu obok szkoły w miejscowości Strzebiń ; 4. siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie.

Przepłukiwanie sieci przez operatora, firmę EKO-SAN z Lublińca, oraz regularne testy prowadzone w ostatnich dniach, przyniosły lekką poprawę sytuacji – w kilku punktach udało się przywrócić dozwolone wartości. Nie uchroniło to jednak mieszkańców przed podtrzymaniem zakazu korzystania z wodociągu dla wszystkich zagrożonych rejonów – w poniedziałkowym (23.07.) komunikacie operator informował, że badania wykazały wystąpienie wartości przekraczających zalecane normy w dwóch próbkach.

W trakcie trwania zakazu woda była więc wydawana mieszkańcom z alternatywnych źródeł – u sołtysów oraz przed budynkiem Domu Kultury w Koszęcinie. Badania czterech próbek przeprowadzone 21 lipca (Strzebiń, Brusiek oraz dwa punkty w Koszęcinie) nie wykazały przekroczeń parametru mikrobiologicznego i zakaz spożywania wody odwołano!

Treść komunikatu TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.