KGW Sieraków Śląski rozpoczyna współpracę z tutejszym przedszkolem!

KGW Sieraków Śląski rozpoczyna współpracę z tutejszym przedszkolem!

Świetna zabawa, cenna nauka i nawiązanie do tradycji – w poniedziałek, w Przedszkolu Samorządowym w Sierakowie Śląskim, odbyło się wielkie smażenie pączków! Małych wychowanków placówki odwiedziły członkinie, założonego w grudniu, Koła Gospodyń Wielkich! 

Gospodynie poprowadziły warsztaty, dzięki którym dzieci mogły zapoznać się z procesem przygotowywania pączków. Mali cukiernicy rozwałkowywali ciasto i formowali z niego kształt przyszłych słodkości. Następnie przygotowane produkty smażono w oleju. Nie zabrakło również posypki, dzięki której pączki jeszcze bardziej pobudzały apetyt.

Efekt końcowy był fantastyczny – dzieci bardzo szybko podchwyciły metodę stosowaną od dawien dawna, m.in. na Górnym Śląsku, gdzie pączki znane są jako kreple.

Poniedziałkowe spotkanie zapoczątkowało współpracę na linii Koło Gospodyń Wiejskich – Przedszkole Samorządowe. Przedstawicielki KGW będą odwiedzać placówkę, prowadząc podobne zajęcia. Spotkania będą dla dzieci nie tylko możliwością do rozwijania umiejętności ale też formą podtrzymania tradycji związanych m.in. z naszym regionem. Przy okazji wspólnej pracy nad pączkami, dzieci mogły skorzystać z nowych fartuszków z emblematem sierakowskiego KGW!

*    *    *

Pączki były znane w starożytnym Rzymie, spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Początkowo pączki nie były przygotowywane na słodko, słodki pączek jest zapewne zapożyczeniem z kuchni arabskiej. Początkowo również w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.