Która jednostka OSP w powiecie lublinieckim otrzyma dofinansowanie na zakup nowego samochodu? Już wszystko jasne!

Która jednostka OSP w powiecie lublinieckim otrzyma dofinansowanie na zakup nowego samochodu? Już wszystko jasne!

Jak zwykle, wiele emocji wzbudził kolejny już nabór wniosków o dofinansowanie na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych dzięki środkom wyodrębnionym z budżetów Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych.

– W 2021 roku do  jednostek OSP w całej Polsce trafi 314 samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości ok. 244 mln zł. W większości będą to najbardziej uniwersalne, średnie samochody ratowniczo-gaśnicze (ok. 80%) – czytamy na oficjalnej stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Jeśli chodzi o powiat lubliniecki, początkiem roku gotowość do realizacji zakupu samochodów zgłosiły gminy: Ciasna, Herby oraz Kochanowice – Gmina Ciasna dla jednostek OSP w Glinicy, Wędzinie oraz Zborowskiem, gmina Herby dla jednostki OSP w Taninie oraz gmina Kochanowice dla jednostki OSP w Kochanowicach – informował w ostatnich dniach stycznia st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

W środę 5 maja na stronie Komendy Głównej PSP opublikowano zestawienie jednostek OSP i samochodów z przyznanym dofinansowaniem. Na miejscu 214 znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna z Taniny w gminie Herby i jest to jedyna OSP z terenu powiatu lublinieckiego, która otrzyma dofinansowanie na zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

W rozmowie z Lublinieckim.pl zadowolenia nie krył prezes OSP Tanina, Radosław SękDotychczas wyjeżdżaliśmy do akcji 51-letnim Mercedesem Benz LAF1113B [na zdjęciu – przyp. red.]. Pojazd szwankował coraz częściej. Ze względu na bezpieczeństwo innych oraz nasze, już w ubiegłym roku gmina Herby wnioskowała o zakup nowego samochodu dla OSP Tanina, niestety nie udało się. Determinacja i dobra współpraca z samorządem, na czele z panią wójt Iwoną Burek oraz Komendą Powiatową PSP, pozwoliły jednak na spełnienie marzeń druhów należących do naszej jednostki. Udowodniliśmy, że potrafimy sięgać po swoje cele, nie tylko w przypadku prób pozyskania nowego samochodu. Udowodniliśmy również, że nie koniecznie musimy być kopciuszkiem w strażackiej rodzinie działającej na terenie powiatu lublinieckiego. Cieszymy się i mamy nadzieję, że niebawem jeszcze częściej będziemy mogli nieść pomoc mieszkańcom oraz wzmocnimy współpracę z kolegami z okolicznych jednostek – powiedział prezes Radosław Sęk.

Jeszcze w 2015 roku OSP Tanina nie notowała na swym koncie ani jednej interwencji! W roku 2018 było to zaledwie 9 wyjazdów, w 2019 – 17 przeprowadzonych akcji, natomiast już w 2020 roku druhowie z Taniny zadysponowani zostali do 24 zdarzeń.

Zakupy samochodów zostaną zrealizowane przez jednostki OSP przy dofinansowaniu:
• NFOŚiGW / WFOŚiGW – 60,7 mln zł,
• dotacji KSRG – 44,9 mln zł,
• dotacji MSWiA – 19,6 mln zł,
• środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych – 14,5 mln zł.

Wnioski sporządzane były przez gminy, w obrębie których działały jednostki aspirujące do zakupu nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych. W 2020 roku, w powiecie lublinieckim dofinansowanie przyznano OSP Łagiewniki Wielkie [gm. Pawonków]

PEŁNE ZESTAWIENIE JEDNOSTEK Z DOFINANSOWANIEM: TUTAJ [gov.pl/web/kgpsp]

  1. Śmiechu warte. Jednostka, która ma zaledwie dwóch kierowców kat. C, a także nie ma zbyt wiele przeszkolonych ludzi dostaje nowe auto za 800 tys. Ciekawe kto tym będzie jeździł. Do tego na stronie Herb napisano, że dostali dotacje z KSRG… A przepraszam, od kiedy oni są w systemie? Z chęcią poddałbym weryfikacji ocenę tego wniosku przed organy nadrzędne. Wpływy tutaj podziałały.

    Odpowiedz
  2. Tak po krotce powinni napisać w jakim celu były te 24 wyjazdy jak już jakiś Zenon napisał że żal du… ściska, bo wydać taką kasę tylko dlatego że- no właśnie powinien to ktoś sprawdzić i zweryfikowac

    Odpowiedz
  3. Być może wiązało się to z konkursem na najlepsze zdjęcie z kościołów w województwie śląskim

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.