Lubliniec: Bezpłatne wsparcie dla ofiar przemocy!

Lubliniec: Bezpłatne wsparcie dla ofiar przemocy!

W Lublińcu otwarto Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każdy mieszkaniec, dotknięty m.in. przemocą w rodzinie, mobbingiem, nękaniem, zaprzestaniem wpłat alimentów i wielu innych okoliczności, będzie mógł liczyć tutaj na bezpłatną, fachową pomoc.

Nowo otwarta placówka, mieszcząca się przy ulicy Wąskiej 3a, stanowi filię częstochowskiego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów “Macierz”. Do tej pory ośrodek funkcjonował w Koszęcinie lecz został przeniesiony do Lublińca aby objąć swoim zasięgiem większą ilość mieszkańców powiatu, a nawet innych miejscowości.

System działa bardzo sprawnie – ofiary przemocy, które zgłoszą się do ośrodka, i skonsultują się z osobą pierwszego kontaktu, przechodzą wstępną weryfikację i rozpoznanie sprawy w obecności specjalistów. Następnie, w zależności od problemu, otrzymują odpowiednią pomoc w wymiarze psychologicznym, terapeutycznym, prawnym, a nawet finansowym. Co ważne – osoba poszkodowana może przy tym również wskazać rodzaj pomocy, której potrzebuje.

Elżbieta Kucharska, osoba pierwszego kontaktu w lublinieckim Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, liczy na dobrą współpracę z mieszkańcami – Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do soboty, w różnych porach dnia. Zależy nam na jak największej ilości mieszkańców aby w jak najszerszym stopniu realizować misję placówki – przyznaje specjalistka, która dodaje, że ośrodek nie powiela działań innych tego typu instytucji, np. Pomocy Społecznej.

Pierwszą osobą, która zgłosiła się po pomoc w ośrodku jest mieszkanka Sierakowa Śląskiego, która od wielu miesięcy nękana jest przez sąsiadów – Spotkałam się z życzliwością i fachowym doradztwem. Niebawem otrzymam pomoc prawną, psychologiczną oraz szereg wskazówek, jak radzić sobie w dalszych kontaktach z sąsiadami – zachwala nasza czytelniczka.

Ilość mieszkańców, którzy zgłoszą się do Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przemocą w Lublińcu wpłynie na dalsze funkcjonowanie placówki po zakończeniu 2018 roku. Funkcjonowanie ośrodka zapewniają środki finansowe przeznaczone na ten cel przez Ministerstwo Sprawiedliwości, z inicjatywy min. Zbigniewa Ziobry. Warto skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów, tym bardziej, że inne filie PSPP “Macierz” mieszczą się w znacznie oddalonej Częstochowie i Zawierciu.

Kontakt z ośrodkiem: tel. 795 667 566

Wszelkie informacje znajdą państwo na stronie: macierz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.