[LUBLINIEC] “Nie oceniamy, pomagamy – wszyscy jesteśmy tacy sami”. Za nami obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

[LUBLINIEC] “Nie oceniamy, pomagamy – wszyscy jesteśmy tacy sami”. Za nami obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się uroczystość związana z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Tegorocznemu wydarzeniu przyświecało hasło: “Nie oceniamy, pomagamy – wszyscy jesteśmy tacy sami”.

Część oficjalną otworzyła Beata Musialik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu. W swoim wystąpieniu skoncentrowała się przede wszystkim na problematyce z zakresu chorób psychicznych. Dyrektor placówki wskazywała jednocześnie na ogromne znaczenie tolerancji oraz uwrażliwienia na drugiego człowieka.

Program obejmował część merytoryczną, poświęconą m.in. ewolucji podejścia do chorych psychicznie na przestrzeni dziejów. W temacie tym głos zabrał lekarz psychiatra Sławomir Dziadkiewicz. Natomiast psycholog Lidia Krajewska-Muszyńska w swojej prelekcji poruszyła temat dotyczący dzieci w rodzinach z problemami.

W trakcie obchodów nie zabrakło również akcentów artystycznych.

Uczestnicy obejrzeli inscenizację przygotowaną przez młodzież z Kawiarenki Literackiej “To i Owo” działającej przy I Liceum im. J. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowali się również uczniowie lublinieckich szkół podstawowych z programem “Wszyscy jesteśmy tacy sami… Choć nie zawsze o tym pamiętamy” oraz pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego z Oddziału Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego oraz Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego Psychiatrycznego.

Występy w wykonaniu wszystkich artystów niewątpliwie uatrakcyjniły obchody i spotkały się z wielkim uznaniem oraz gromkimi owacjami ze strony publiczności – podkreślają organizatorzy.

Po zakończeniu części oficjalnej, przybyli goście mogli skorzystać z “Zakątka Zdrowia”, umożliwiającego m.in. bezpłatne konsultacje psychologiczne, psychiatryczne czy pielęgniarskie, a także pomiar ciśnienia bądź zasięgnięcie porad dotyczących uzależnienia od alkoholu.

Dodatkowo zwrócono uwagę na niemałe znaczenie zajęć terapeutycznych, dlatego w program obchodów wplecione zostały warsztaty rękodzielnicze oraz wystawa prac wykonanych przez pacjentów Szpitala w ramach terapii.

Obchodom Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego towarzyszyła znakomita frekwencja, przy udziale przedstawicieli rozmaitych jednostek zajmujących się udzielaniem pomocy i wsparciem osób z zaburzeniami psychicznymi, a także zaproszonych gości, pacjentów i pracowników Szpitala oraz uczniów i młodzieży szkolnej.

Poprzez organizację takich wydarzeń, chcemy zwrócić szczególną uwagę na problematykę dotyczącą zaburzeń psychicznych, dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z otoczenia czy ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że organizacja takiego wydarzenia ma sens – podsumowują twórcy obchodów, dziękując za liczby udział w wydarzeniu oraz za wsparcie i zaangażowanie tym, którzy przyczynili się do organizacji spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.