LUBLINIEC PAMIĘTA. Przed nami 80 rocznica zamordowania Pawła Golasia – wybitnego dowódcy wojsk powstańczych

LUBLINIEC PAMIĘTA. Przed nami 80 rocznica zamordowania Pawła Golasia – wybitnego dowódcy wojsk powstańczych

28 czerwca 2020 r. przypada 80 rocznica zamordowania Pawła Golasia w Niemieckiej Zbrodni 1939 wykonywanej w zbrodniach Intelligenzaktion, Unternehmen Tannenberg, Ausserordentliche Befriedungsaktion.

Paweł Golaś (1885-1940) Powstaniec Śląski, Żołnierz Niepodległej 1918, Komendant Powiatowy Wojsk Powstańczych z okresu III Powstania Śląskiego w 1921 r.

Pod komendą Pawła Golasia, Powstańcy Śląscy z Lublińca i okolic w III Powstaniu wywalczyli powrót Lublińca i części Ziemi Lublinieckiej do Polski. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. W 1939 r. zagrożony aresztowaniem ukrywał się w Częstochowie. Ujęty przez gestapo

4 lutego 1940 aresztowany, nieludzko traktowany został rozstrzelany strzałem w tył głowy nad dołem śmierci w Olsztynie pod Częstochową 28 czerwca 1940 r.

Paweł Golaś, Powstaniec Śląski za niezłomną walkę o polskość i powrót Górnego Śląska do Macierzy został zamordowany w niemieckiej zbrodni Ausserordentliche Befriedungsaktion, która jest częścią Niemieckiej Zbrodni 1939 – NZ1939.

W Lublińcu, na zachodniej ścianie Rynku Głównego znajduje się Tablica poświęcona Pawłowi Golasiowi oraz jego imieniem nazwano plac przy Jednostce Wojskowej Komandosów, na którym stoi Pomnik Powstańców Śląskich.

  • Tekst: Krystyna Andrzejewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.